Szlak budowli obronnych ma długość ok 200 km i wiedzie trasą z Sandomierza przez Lipnik, Klimontów, Ujazd, Iwaniska, Staszów, Szydłów, Chmielnik, Jędrzejów, Sobków, Chęciny, Kielce i Bodzentyn.To szlak dla osób mających wyobraźnię, choć na trasie dominują w większości świetnie zachowane ruiny, w których, jakby powiedział poeta – zamarł szczęk oręża na dziedzińcu zamku Krzyżtopór w Ujeździe, w Chęcinach można zobaczyć Białą Damę, a w Sobkowie – poczuć zapach potraw dostępnych dla szlacheckiego podniebienia.
W Sandomierzu można i zaczynać, i kończyć wycieczkę po szlaku budowli, ale nie sposób go ominąć. Z dawnych obwarowań miejskich wzniesionych z fundacji Kazimierza Wielkiego przetrwały fragmenty murów miejskich wraz z Bramą Opatowską, z urządzonego tu tarasu roztacza się widok na malowniczą okolicę. Z tej samej fundacji pochodzi zamek, rozbudowany w okresie renesansu. Obecnie mieści się tu Muzeum Okręgowe, w którym znajdują się bogate zbiory archeologiczne, etnograficzne, rzemiosła artystycznego, malarstwa.
W Szydłowie można zwiedzić pozostałości zamku i murów obronnych wzniesionych również z polecenia Kazimierza Wielkiego. Mury obronne wraz z bramami zachowały się na długości 680 m.
W Sobkowie fortalicja pochodzi z 1563 roku. Położona nad rzeką Nidą zajmuje obszar o powierzchni ponad 1 ha.
W Chęcinach znajdują się ruiny zamku wzniesionego około 1300 roku. Jego mury obronne w swym zarysie dopasowane są do kształtu Góry Zamkowej, na której są posadowione. Wieczorową porą, w letnim sezonie turystycznym, po murach ruin spaceruje „Biała Dama”.
W Bodzentynie znajdują się ruiny zamku biskupów krakowskich. Zamek wzniesiony został w 1365 roku.