Od 1 grudnia PTTK będzie miał siedzibę przy ulicy Sienkiewicza 29, za kawiarnią Bliklego i sklepem Tycjan. Do tej pory organizacja z trudem mieściła się w małym lokalu w kamienicy przy Warszawskiej. Musiała ją opuścić, bo zażądał tego prywatny właściciel.Nowa siedziba mieści się przy ul. Sienkiewicza 29, za kawiarnią Bliklego i sklepem Tycjan. Świętokrzyski oddział PTTK otrzymał ją od miasta. Ze starego miejsca – kamienicy przy ul. Warszawskiej musiał się przeprowadzić, bo żądał tego prywatny właściciel. Ale działacze PTTK wcale się nie martwią. – Tamta lokalizacja była bardzo zła, a warunki, w jakich musieliśmy pracować, też nie za ciekawe – mówi Franciszek Guska, prezes oddziału. – Tutaj jest zupełnie inaczej. Mamy do dyspozycji prawie 100 metrów kwadratowych – podkreśla.
Na parterze znajdzie się główne biuro oraz punkt informacji turystycznej. Remont przeprowadził tam Miejski Zarząd Budynków. Podpiwniczenie i zaplecza potrzebują dalszego zagospodarowania. Na razie działacze PTTK jeszcze nie wiedzą, w jaki sposób wykorzystać wolne pomieszczenia. – Może urządzimy tam minibibliotekę, z której będą mogli korzystać studenci na kierunkach turystyka, może salę posiedzeń i jakąś małą salę pamięci, gdzie znalazłyby się ciekawe eksponaty związane z osobami zasłużonymi dla turystyki w regionie – zastanawia się Guska. Dodaje, że dalszy remont PTTK będzie robić z własnych środków, ewentualnie w przyszłym roku wystąpi do władz miasta o niewielkie wsparcie.
Teraz w lokalu przy Warszawskiej trwa wielkie pakowanie. Od 1 grudnia PTTK chce zacząć działalność już przy Sienkiewicza.
– To powrót prawie na stare śmieci i bardzo dobra lokalizacja – ocenia Leszek Rejmer z referatu turystyki urzędu miasta. – Przez wiele lat siedzibą PTTK był lokal na rogu ulic Sienkiewicza i Leśnej, obecnie można powiedzieć, że zajmą niemal drugi róg – dodaje. Jego zdaniem, po zakończeniu remontu placu przy ul. Kapitulnej, PTTK powinien zadbać o ciekawe zaznaczenie swojej obecności w tym miejscu.
joge Gazeta Wyborcza