Na miesiąc przed rozpoczęciem sezonu letnich wakacji ministerstwo spraw zagranicznych wydało kolejny poradnik „Polak za granicą”. Dyplomaci, jak co roku, informują turystów, które rejony świata są niebezpieczne i jak przygotować się do podróży w miejsca uznawane za całkiem spokojne.W przewodniku znalazły się informacje o 190 państwach – począwszy od Iraku, opisanego jako kraj najbardziej niebezpieczny, aż po kraje europejskie.
„Afganistan, Demokratyczna Republika Konga, Haiti, Liberia, Burundi, Somalia to odradzamy kategorycznie. Mamy też kategorię państw, gdzie sugerujemy unikanie zbędnych podróży to są Angola, Sierra Leone, Wybrzeże Kości Słoniowej, także niektóre części Arabii Saudyjskiej, Pakistanu, Nepalu” wymienia Maciej Szymański, dyrektor Departamentu Konsularnego MSZ.
Porady praktyczne
Dyplomaci zachęcają, by zagraniczne wyjazdy poprzedzić przygotowaniem nie tylko bagażu, ale też informacji. Nie ma bowiem zupełnie bezpiecznych miejsc.
Jak wynika z doświadczeń dyplomatów, Polacy najczęściej tracą dokumenty, pieniądze i karty kredytowe – noszone zwykle razem. Według MSZ, większość przypadków to gnębiące polskich turystów od lat kradzieże i oszustwa, będące najczęściej następstwem nieostrożności i łatwowierności podróżujących.
Liczne i poważne problemy polskich urlopowiczów to skutek braku orientacji w miejscowych zwyczajach. Szczególnie w krajach muzułmańskich, gdzie – nawet w miejscach opanowanych przez zachodnich turystów – można popaść w tarapaty np. z powodu zbyt odsłoniętego ciała.
„Nie należy w kraju muzułmańskim ostentacyjnie okazywać swoich uczuć partnerce czy partnerowi. Nie należy w kraju muzułmańskim zaczepiać kobiet na ulicy można w ten sposób doprowadzić niemal do rewolty. W wielu miejscach nie należy fotografować na przykład w meczetach” mówi dyrektor Szymański.
MSZ ostrzega też przed kupowaniem pamiątek wykonanych z roślin lub zwierząt, posiadanie ich często jest bowiem sprzeczne z prawem.
„Nie mówimy tutaj o pamiątkach typu kilogram kokainy z kraju, w którym jest jej dużo. Myślę tu przede wszystkim o okazach fauny i flory bo można się liczyć z kłopotami, których ludzie się nie spodziewają. Torebka z pancernika wygląda ładnie, ale jej nie wolno wwozić” stwierdza Maciej Szymański.
Szczegółowe porady dla turystów są dostępne w formie książkowej, ale również na internetowej stronie MSZ.