Wspaniały czas dla całej rodziny, czas spędzony mądrze i pięknie.Spektakl „Osiem Świateł Chanuki” w Kieleckim Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” jest dla widzów małych i dużych. Powstał na podstawie książki pt. „Opowiadania dla dzieci” Isaaca Bashevisa Singera w reżyserii Ireny Dragan. Opowiadania Singera są animowane, w konwencji teatru czarnego – stąd wymóg ciemnych strojów u aktorów, niewielkiej ilości światła i ciemnego tła.
Spektakl opowiada o podstawowych wartościach – uczciwości, sprawiedliwości, pracowitości, skromności, nawet o śmierci.
Na scenie występują aktorzy, lalki teatralne (co zadziwiające – płaskie), oraz obrazy dające namiastkę kina przedstawiające małe żydowskie miasteczka. Plastyka ruchu scenicznego jest przekonująca, skupia uwagę widza. Do tego piękna muzyka przeplata osiem opowieści z życia polskich Żydów.
Przed wizytą w Teatrze warto zapoznać się z tematem święta Chanuki, co nierozerwalnie wiąże się z kulturą żydowską. W ciągu 8 dni w grudniu następuje zapalanie świec na świeczniku chanukija. Jednej pierwszego dnia święta, drugiej – drugiego itd.. Ale dlaczego? Dlatego by upamiętnić zwycięstwo społeczności żydowskiej nad Grekami.
Nawiązuje do cudu, kiedy to przystąpiono do oczyszczania świątyni. Wtedy potrzebna była oliwa. Było jej bardzo mało lecz wystarczyła na całe osiem dni. To święto niesie ze sobą dwa przesłania. Pierwsze – nawet nieliczny naród może z pomocą Boga odnieść zwycięstwo nad silniejszym wrogiem. Drugie – świat może wywierać na człowieka wpływ, jednak bez wyrzeczenia się własnej tożsamości.
Gusia