Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa rysunków „Existence” kieleckiego artysty plastyka Władysława Szczepańskiego, prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Prace można było oglądać przez kilkanaście dni w okresie przedświątecznym i noworocznym.Zakopiańska Miejska Galeria Sztuki mieszcząca się przy Krupówkach jest jednym z najbardziej renomowanych miejsc wystawienniczych w kraju. O pokazanie w jej wnętrzach prac kieleckiego artysty dyrekcja galerii zabiegała od ponad roku.
– Bardzo miło przyjąłem to zaproszenie. Chciałem tam pokazać swoje rysunki i wreszcie w połowie grudnia się to udało – mówi Szczepański.
Już samo otwarcie wystawy potwierdziło duże zainteresowanie pejzażami i kieleckimi zaułkami. Ukazał się też specjalny katalog, w którym prace komentują mistrzowie rysunku. Przeczytać w nim można słowa m.in. Stanisława Wójcikowskiego z Paryża, a także Stanisława Rodzińskiego, byłego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
– Cieszę się, że w okresie, kiedy dużo ludzi nie ma czasu na sztukę, galerię odwiedziło tak wielu gości. Nie tylko zakopiańczyków, ale także świątecznych turystów – mówi artysta.
notatka: pes – Gazeta Wyborcza
—————————————————————————————————-
Sylwetka artysty:
Władysław Szczepański urodził się w 1951 roku we Lwowie, tam ukończył studia artystyczne na Wydziale Grafiki w Wyższej Szkole Poligraficznej. Uczeń profesora Mieczysława Gębarowicza. Od roku 1988 mieszka w Kielcach, jest profesorem zwyczajnym na Akademii Świętokrzyskiej.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Eksponował swoje prace na wystawach indywidualnych m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Radomiu, Krakowie, Przemyślu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Częstochowie i Kielcach. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Musee du Petit Format, Viroinval, Belgia, Florean Museum, Baia Mare, Rumunia, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Warszawie, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Urzędu Miejskiego w Kielcach, Banku Zachodniego, Oddział w Kielcach, Małopolskiego BWA, Galerii Sztuki w Miechowie, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Kanadzie, USA, we Lwowie i Wilnie.
Twórczość artysty znalazła uznanie publiczności i spotkała się z przychylnymi opiniami specjalistów i znanych krytyków w Polsce. O jego dokonaniach pisali m.in.: Łukasz Heyman, Irena Huml, Magdalena Hniedziewicz, Łukasz Kossowski, Jerzy Madeyski, Stanisław Rodziński, Marian Rumin, Mieczysław Szewczuk i Wiesława Wierzchowska.
Rzemiosło:
Interesujący temat, znakomita kompozycja i prostota środków wyrazu wydają się być elementami, które nie pozwalają przejść obojętnie obok rysunków Władysława Szczepańskiego. Jednak to emocje: przejmujące wrażenie ciszy, nostalgia i tajemnicza pustka spotęgowane monochromatyzmem prac, tworzą jakąś magiczną siłę, która przyciąga i zmusza do głębszej refleksji. (…) Tak powstał nostalgiczny zapis, niemal nadrealnej rzeczywistości.
Artysta portretuje miasta, ich architekturę. Jednak są to portrety specyficzne. Bo modelem jest tu raczej klimat miejsca, nastrój chwili. (…)
Oglądając rysunki Władysława Szczepańskiego przenosimy się w świat urokliwych, choć smutnych miejsc opowiadających o prawdziwej atmosferze miasta i o jego przemijaniu. Wczuwamy się w jego spokojny, przyjazny klimat. Zagłębiając się w labirynty zaułków zaczynamy odnosić wrażenie, że spoza zamkniętych okien i bram spoglądają na nas stare, zdziwione oczy dawnych mieszkańców tego odchodzącego świata.
Zwykle rysunek kojarzony bywa z wstępnym etapem dzieła, kreskowym zapisem, szkicem, Władysław Szczepański jest niewątpliwie jednym z grona znakomitych artystów, dla których rysunek jest formą pełnej i ostatecznej wypowiedzi, jest dziełem sztuki samym w sobie.
więcej informacji: Miejsca Galeria Zakopane