Czy obrazy i rysunki zawsze muszą wisieć w galerii na środku ściany? Okazuje się, że nie. Lepsze miejsca do eksponowania sztuki znalazł prof. Wiesław Łuczaj, który w czwartek w Akademickiej Galerii Sztuki Akademii Świętokrzyskiej otworzy swoją wystawę „Obrazy i miejsca”.– To wystawa abstrakcyjna. W galerii pokażę miejsca, które są również dobre do eksponowania sztuki – zapowiada prof. Wiesław Łuczaj, dyrektor Instytutu Edukacji Plastycznej Akademii Świętokrzyskiej. Chce udowodnić, że obrazy, rysunki i inne formy graficzne równie dobrze można pokazać na wszystkich fragmentach sali wystawowej.
– Kto powiedział, że najlepsze miejsce do powieszenia obrazu to środek ściany? Już znalazłem kilka innych miejsc, w których pokażę swoje prace – mówi artysta.
Profesor Łuczaj wyjaśnia, że na cykl „Obrazy i miejsca” nie składają się klasyczne obrazy w ramach. – Będą to raczej wzory spostrzeżeniowe, nawiązujące do sztuki konceptualnej, tak popularnej w latach 70. Prace powstałe na różnych częściach ścian – dodaje profesor.
Otwarcie wystawy dziś 15 stycznia o godz. 14 w Akademickiej Galerii Sztuki Akademii Świętokrzyskiej przy ul. Podklasztornej 117. Prace będzie można oglądać do 6 lutego.
Konceptualizm
To kierunek sztuki współczesnej zapoczątkowany w latach 60. w Nowym Jorku. Ogranicza twórczość do pomysłu i rezygnuje z tradycyjnego wykonywania dzieł sztuki, np. obrazów czy rzeźb. Dziełem sztuki konceptualnej jest sam przekaz słowem, wykresem czy fotografii, np. seria zdjęć przesuwającego się po podłodze promienia słonecznego.
pes Gazeta Wyborcza