W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze powstała stała galeria portretów „Poczet piastowskich książąt Śląska Lubuskiego”. Będzie to pierwsza ekspozycja przybliżająca sylwetki dawnych władców dzisiejszej Ziemi Lubuskiej.JAN SZALONY I ROGATKA ŁYSY
Na wystawę składają się 24 portrety książąt piastowskich, władających południową częścią dzisiejszego województwa lubuskiego w XIV i XV wieku. Ostatni z nich, Jan II Szalony, zmarł we wrześniu 500 lat temu.
Poszukiwanie materiałów ikonograficznych trwały ponad rok. Objęły polskie, niemieckie i duńskie archiwa. Podstawą do stworzenia wizerunków książąt piastowskich były dostępne źródła, takie jak epitafia, pieczęcie, płyty nagrobne lub opisy, zawarte w średniowiecznych kronikach.
ŚLĄSK I ZIEMIA LUBUSKA
Nazwa Śląsk Lubuski, zdaniem organizatorów wystawy, opiera się na historyczno-geograficznych oraz kulturowych uwarunkowaniach i stanowi swoisty kompromis między przynależnością tego obszaru do Dolnego Śląska i do Ziemi Lubuskiej.
Ekspozycję wzbogaciły średniowieczne zbroje gotyckie, wykonane przez kożuchowskiego płatnerza, Andrzeja Zalopanego. Wystawę uzupełnia mapa Polski z czasów Henryków Śląskich, obejmująca obszar stworzonej przez nich monarchii.
Projekt wystawy jest autorskim pomysłem dr Andrzeja Toczewskiego, a portrety to dzieło zielonogórskiej malarki Ireny Bierwiaczonek.
FORUM REGIONALISTÓW LUBUSKICH
Uroczystości otwarcia galerii, którego dokonał w środę 20 października marszałek województwa lubuskiego, towarzyszyć będzie II Forum Regionalistów Lubuskich. W programie forum znajdą się dwa wykłady o tematyce historycznej: prof. dr. hab. Zygmunta Borasa – pt. „Rola książąt piastowskich w dziejach regionu” oraz dr. Jana Muszyńskiego – „Polityka książąt śląskich na pograniczu w XII-XIII wieku”.
Marcin Rynkiewicz Nauka w Polsce