„Świętość zapamiętana” – to tytuł wystawy rzeźb Stanisława Kulona, której wernisaż odbędzie się w najbliższą niedzielę w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” przy ulicy Zamkowej 5.Na wystawie będzie można zobaczyć jedną z najważniejszych i najbardziej osobistych prac artysty – „Drogę Krzyżową”. Rzeźba składa się na 28 tablic rytych płytkim reliefem. Przedstawiają one osobistą historię życia rodziny prof. Kulona, która została przesiedlona z Ukrainy na daleki Sybir. Stamtąd wrócił tylko on z dwójką braci.
Artysta urodził się w 1930 roku na kresach wschodnich. Kształcił się pod kierunkiem prof. Antoniego Kenara w zakopiańskim Liceum Technik Plastycznych, które ukończył w 1952 roku. W latach 1952 – 1958 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Ludwiki Nitschowej i prof. Mariana Wnuka. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1958 roku. Od 1958 roku do 1966 był asystentem w pracowni prof. Ludwiki Nitschowej. W 1988 roku został profesorem Wydziału Rzeźby w swojej macierzystej uczelni.
Jest autorem wielu pomników. Brał udział w licznych konkursach i wystawach zbiorowych w kraju oraz za granicą. Jego prace znajdują się w Muzeach Narodowych w Warszawie, we Wrocławiu, Muzeach Okręgowych w Toruniu, Słupsku, Koszalinie, Chojnicach, Opolu, Żywcu, Zakopanem, Orońsku, Bielsko-Białej, a także w kolekcjach prywatnych.
Wernisaż o godz. 18.00 – słowo o rzeźbach Stanisława Kulona wygłosi Agnieszka Szyszko z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa będzie czynna do 20 listopada 2006 r.