Kielce już niedługo wzbogacą się o kolejną galerię sztuki współczesnej – w budynku przy ul Orlej już 18 lutego otwarta zostanie galeria Świętokrzyskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.– Wreszcie zaczynamy. Trwało to długo, ale pomieszczenia Zachęty wymagały sporego remontu. W tej chwili przygotowujemy się do pierwsze ekspozycji. O rozmieszczeniu prac zadecyduje Iwona Rajkowska z Muzeum Narodowego. Kupiliśmy specjalistyczne listwy, aby obrazy nie musiały wisieć na gwoździach – opowiada prezes Zachęty, członek zarządu województwa Jacek Kowalczyk.
Obrazy do galerii zostały zakupione już we wrześniu. Na pierwszej ekspozycji zbiorów Zachęty znajdzie się 20 prac 14 artystów związanych z naszym województwem, m.in. dwie książki artystyczne Radosława Nowakowskiego („Nieopisanie góry” i „Hasa Rapasa”), dwa obrazy Marka Wawro („Croix Wnętrze – Akt”, „Croix paysage”,), „Obraz II” zmarłego niedawno Zbigniewa Kurkowskiego, płaskorzeźba Adama Wolskiego „Niebieskie skosy”. Nie zbraknie też dzieł podarowanych przez poprzedniego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego, czyli cyklu 12 prac Tomasza Sikorskiego „Nowe flagi”. Wystawę uzupełnią dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego. Prawdopodobnie te, które nie znalazły się na wystawie „Sztuka Kielecczyzny po 1945 roku”.
Świętokrzyska Zachęta, podobne jak inne regionalne galerie sztuki współczesnej w całej Polsce, powstała dzięki ministerialnemu programowi operacyjnemu „Znaki czasu”. Towarzystwo Zachęty otrzymało z Narodowego Centrum Kultury 150 tys. złotych, które mogły być przeznaczone jedynie na zakup dzieł sztuki. Drugie tyle Towarzystwo zorganizowało we własnym zakresie i za tą kwotę wyremontowano budynek przy Orlej.
– Budynek jest piętrowy. Na parterze będzie Zachęta, na piętrze sale wystawowe Muzeum Narodowego, które zajmie się także obsługą galerii. Towarzystwa nie stać na zatrudnianie ludzi. W pomieszczeniach na piętrze prawdopodobnie w kwietniu powstanie wystawa archeologiczna. Do tej pory możemy tam organizować wystawy czasowe – zapowiada prezes Kowalczyk.
Program „Znaki Czasu” będzie kontynuowany. Świętokrzyska Zachęta ma szansę na kolejne 150 tys. złotych na zakup dzieł. – W planach na ten rok mamy więc zakup, remont elewacji budynku i całego podwórka. Mogłoby tam powstać miejsce na instalacje. Kiedy wyprowadzi się biblioteka, jest szansa, aby cały budynek stał się kolejnym miejscem kulturalnym miasta. Po drugim zakupie planujemy także wydanie katalogu, prezentującego zbiory Zachęty. Na razie mamy przecież tylko 20 dzieł – mówi Kowalczyk.
Uroczyste otwarcie Zachęty odbędzie się 18 lutego o godz. 17. Planowana jest aukcja obrazów, być może przy wejściu znajdzie się miejsce na komercyjną ekspozycję prezentującą artystyczna ceramikę użytkową Marka Cecuły. Do galerii marsz!
Agnieszka Kozłowska-Piasta