Odbywająca się w ramach ”Festiwalu Dialogu Czterech Kultur” wystawa 20 PLENERÓW SPOD ZNAKU GEOMETRII jest międzynarodową prezentacją sztuki.Stanowi ona wybór dzieł z dwóch kolekcji: Muzeum Okręgowego w Chełmie i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Obydwie te międzynarodowe kolekcje – co stanowi ich specyfikę – powstały z dzieł artystów uczestniczących w plenerach – sympozjach zainicjowanych przez dr Bożenę Kowalską w 1983 roku, prowadzonych przez nią w ciągu 22 lat i nadal kontynuowanych. Odbywały się one początkowo w Białowieży, następnie w Okunince koło Chełma, a obecnie, od 2001 roku w Orońsku.
Te coroczne spotkania od początku noszące nazwę „Plenery dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii”, stanowiły miejsce spotkań twórców ze Wschodu i Zachodu, ponad podziałami politycznymi i ponad urazami zostawionymi przez historię. Polska była jedynym krajem w bloku państw socjalistycznych, gdzie istniała wolność poszukiwań artystycznych i względna swoboda kontaktów z kapitalistycznym Zachodem. Toteż jedynie w Polsce możliwe były spotkania twórców ze strefy obowiązującego realizmu socjalistycznego, uprawiających zakazaną tam i zwalczaną sztukę abstrakcyjną, z twórcami z wolnych krajów Zachodniej Europy. Było to zwłaszcza istotne dla oddzielonych murem berlińskim artystów ze Wschodnich i Zachodnich Niemiec.
[…] Wystawa obejmuje malarstwo, rysunek, grafikę, formy przestrzenne, a także działania niekonwencjonalne. Jest różnorodna, ale też jednocześnie – co może się wydać sprzecznością – cechuje ją jednolitość. Jest jednolita wizualnie, bo wszyscy uczestnicy plenerów należą do tej samej formacji artystycznej. Posługują się przecież językiem geometrii. Jest wszakże różnorodna, bo tym językiem przekazać można nieskończenie różne przesłania: od fascynacji chłodną doskonałością matematycznych rozwiązań, poprzez poetyckie klimaty zawarte w dyskretnej harmonii form i subtelnych zestawieniach barw, przez metafizyczne doznania wyrażane za pomocą światła i magicznych przestrzeni, aż po przekazy filozoficznych rozważań nad prawami rządzącymi bytem. Każdy bowiem artysta podejmuje w swej sztuce własną, jemu właściwą problematykę i każdy stanowi odrębną indywidualność twórczą.
Jednoczy ich jednak wszystkich uniwersalizm myślenia i przesłania oraz poszukiwanie ładu w sprzeciwie wobec chaosu człowieczego świata. Łączy, obecny we wszystkich ich dziełach walor kontemplacyjny, a także, uznany dziś za kategorię przebrzmiałą i anachroniczną, ale przecież wciąż niezbędny człowiekowi, czynnik piękna. (Bożena Kowalska, fragment wstępu do folderu towarzyszącego wystawie)
Wernisaż wystawy: 26 sierpnia 2005, godz. 18.00.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – „Ośrodek Propagandy Sztuki”
kierownik: Władysław Jagiełło
park im. H. Sienkiewicza, 90-011 Łódź
tel. (+48 42) 674 10 59
www.miejskagaleria.lodz.pl
Łódź, Ośrodek Propagandy Sztuki, 27 sierpnia – 2 października 2005