Gorączka złota już w najbliższy weekend ogarnie Złotoryję (Dolnośląskie), gdzie po raz trzynasty rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota. Tradycyjnie w rywalizacji wezmą udział zawodnicy z całej Europy.Imprezę poprzedzi rozpoczynające się w poniedziałek trzydniowe seminarium, podczas którego naukowcy oraz miłośnicy złotego kruszcu przypomną historię i zagadnienia związane z poszukiwaniem i wydobywaniem złota.
„W wykładzie inauguracyjnym prof. Adam Jezierski opowie np., w jaki sposób przed wiekami alchemicy próbowali ołów zmienić w złoto” – powiedziała w poniedziałek PAP Anna Ardelli z Urzędu Miasta w Złotoryi.
Seminarium oraz organizacja mistrzostw współfinansowane są z funduszy unijnych, a cały projekt nosi nazwę „Płuczki złota w Euroregionie Nysa”.
Tegoroczne mistrzostwa oficjalnie rozpoczną się w najbliższy piątek od historycznego korowodu, który przejdzie ulicami Złotoryi. Następnego dnia odbędą się eliminacje, a w niedzielę finały zawodów. Ich uczestnicy, w ramach kilku kategorii, rywalizują według stałych zasad. Każdy z nich w jak najkrótszym czasie musi wyłowić ziarnka złota ukryte w wiadrze z piachem. Zawodnik nie wie, ile drobinek złota musi znaleźć. Jeśli przeoczy którąś, to dolicza mu się karne minuty.
Złoto związane jest ze Złotoryją od początku jej istnienia. Okresy świetności miasta i okolic związane są z wydobywaniem tego kruszcu w pobliskich sztolniach. W najlepszych latach (1180-1240) wydobywano tu od 25 do 50 kg złota rocznie.
Tradycje związane z powstaniem i historią miasta pielęgnuje reaktywowane na wzór średniowiecznej organizacji Polskie Bractwo Kopaczy Złota, które 13 lat temu po raz pierwszy zorganizowało zawody w sztuce płukania złota.