Miało być o braeakdance, ale niestety – bohaterowie tego tekstu się nie zgodzili, więc będzie o bboyingu w Kielcach – będzie o Broken Glass 2.Breakdance to termin wylansowany przez media – tłumaczy Vasquez – Breakdancer to tancerz, który tylko wykonuje triki. Bboy (czyli break boy) to właściwe określenie. Bboy ma poczucie rytmu, tańczy do rytmu, ma feeling. Bboying to trochę styl życia. – dopowiada.
Vasquez to jeden z członków ekipy Broken Glass 2, a historia kieleckiego bboyingu to historia tej ekipy. Zaczynali 17 lat temu, kiedy w Kielcach zdobycie kasety z hiphopem czy funkiem graniczyło z cudem, a rozrywką były Sołtyki i bigos na dworcu. To były czasy, kiedy kultura hiphopowa dopiero rodziła się w Polsce: ludzie podpatrywali amerykańskie teledyski i z magnetofonów "jamników" puszczali na ulicy muzykę, do której tańczyli. Jednym z pierwszych tancerzy w BG był Wembley, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Po różnych zawirowaniach w ekipie, w drugiej edycji tańczą: Vasquez, Rudy, Sanho, Jasu, Kornel i Kasia. Jednak niemal żaden z członków obecnego składu Broken Glass (oprócz Sanho i Jasu) nie uczył się od założycieli- byli za młodzi, a do składu zostali zaproszeni w 2000 roku. Pojawiają się czasem złośliwe uwagi, jak możemy być w 2-iej edycji BG, skoro nie uczyliśmy się tańczyć od Wembleya – mówi Vasquez.
Członkowie Broken Glass 2 to osoby w wieku ok. 20 lat, wciąż się uczą, studiują, niektórzy z nich pracują. Jedni traktują BG2 jako sens życia, inni jako pasję. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal trenują intensywnie. Uczą się od lat, znają korzenie bboyingu, teorię. Jeśli chodzi o prowadzenie zajęć, jesteśmy tu bezkonkurencyjni. Młodzi tancerze niestety nie zawsze znają podstawy. Nie zrozumie się tego dopóki nie poprowadzi się zajęć. Obecnie prowadzą zajęcia w Zameczku, a Vasquez jest instruktorem w prywatnej szkole tańca. A jak się można dostać do Broken Glass? Trzeba przychodzić na treningi, starać się, szlifować umiejętności i oczywiście przeprowadzić walkę z każdym z tancerzy ekipy. Niestety młode ekipy nie traktują tego, jak rytuału – mówi Vasquez. Nie chodzi jednak o dosłowną walkę, ale o walkę poprzez taniec, a na zawodach obowiązuje restrykcyjna zasada, żeby nie dotykać przeciwnika.
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że to męski taniec, w składzie BG2 jest dziewczyna – Kasia, która dołączyła w 2004r. Jest jedyną przedstawicielką płci pięknej w ekipie i jedną z niewielu tańczących bgirl w Kielcach. Mimo, że u nas jest ich mało, to w Polsce tańczy wiele dziewczyn. Na fali popularności programów związanych z tańcem, jest ich coraz więcej. Niektóre dziewczyny, które przychodzą na treningi, są bardzo dobre. Czasem lepsze od chłopaków. Jedyną różnicą, jaką zauważam jest to, że dziewczyny szybciej zapamiętują kroki – stwierdza Vasquez.
Broken Glass 2 istnieje już 8 lat. Przez ten czas sporo udało im się osiągnąć – wiele wygranych zawodów i własny styl tańca. To właśnie dzięki własnemu stylowi wygrywali mnóstwo walk. Wymyślają nowe figury, bo bboying to kilka podstawowych kroków, a resztę tworzy się samemu. Dlatego, żeby zostać dobrym bboyem, trzeba dużo ćwiczyć. Najlepiej zacząć w młodym wieku i mieć przygotowanie akrobatyczne. Oczywiście to nierealne, żeby wszyscy byli po akrobatyce, choć to niesamowicie pomaga. Dlatego trening na zajęciach BG 2 to 45 minut intensywnej rozgrzewki, m. in. z elementami akrobatyki.
Tańczą, działają i wychodzi im to bardzo dobrze. Jeżdżą na zawody, są zapraszani jako sędziowie, prowadzą warsztaty taneczne. Są pomysłodawcami imprezy BF Memorial poświęconej Wembleyowi. Impreza miała swoją pierwszą edycję rok temu, a towarzyszyła pokazowi filmu "BF Memorial". To właśnie członkowie BG 2 – Vasquez i Rudy zrealizowali tę produkcję. Mimo, że go nie znali, postanowili zrobić o nim dokument, żeby podsumować to, co udało mu się osiągnąć. Zrobiliśmy ten film, bo poczuliśmy, że trzeba podsumować to, co inni zrobili przed nami. To hołd dla Piotrka (Wembleya), który był mocno zaangażowany w Broken Glas. Chciał prowadzić zorganizowane kursy tańca electric boogie – opowiada Vasquez – Zrobiliśmy to, póki tańczymy czynnie, póki to nie zanika. Film robi wrażenie – udało im się dotrzeć do niemal wszystkich osób, które zakładały Broken Glass.
Broken Glass 2 to klasa sama w sobie. Jak sami mówią, będą tańczyć, dopóki będą w stanie. Co dalej? Przeżyliśmy wiele sezonowych grup – mówi Vasquez – Nawet nie widzimy silnej konkurencji w naszym mieście. Nikt z Kielc nie wyzywa nas na walki, przez tyle czasu nikt nam tego nie zaproponował. Czekamy!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii Broken Glass zapraszam na stronę www.brokenglass2.com, a jeśli chcesz dowiedzieć się co to power moves, bary, izolacja czy footworki, przyjdź na trening BG 2 do Zameczku.
Sonja