Pi jest piękne! Ale dlaczego? Interesowali się nim Sumerowie, Egipcjanie, Archimedes, było obiektem uwielbienia francuskich matematyków – to liczba tajemnicza, którą wymyślono wtedy, gdy wynaleziono koło.Co ma wspólnego „pi” z muchą i igłą gramofonu? Takie ciekawostki znalazły się w artykule „Za-częło się od koła” prof. Marka Kordosa z Uniwersytetu Warszawskiego, który gościł w Kielcach z okazji „Święta liczby pi” organizowanego przez matema-tyków z UJK.
Jacek Dehnel, jeden z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia w swojej debiutanckiej powieści „Lala” swoją mityczną Arkadię ulokował w odległym o kilkanaście kilometrów od Kielc Lisowie. Tytułowa Lala, babcia autora, była kobietą nietuzinkową, obiektem westchnień rzeszy młodych literatów z Gustawem Herlingiem Grudzińskim na czele. W tej sadze rodzinnej odbija się świat inteligencji, dworu przedwojennej Polski, a wszystkie te rodzinne, lokalne i kulturowe tropy przybliża dr Irena Furnal, historyk literatury w publikacji „Muza z Lisowa”.
Czterdzieści lat temu zmarł Waldemar Babinicz, pisarz, pedagog, założyciel Uniwersytetu Ludowego w Rożnicy koło Jędrzejowa, jedna z tragicznych ofiar marca 68 r. To postać, której biografia zawiera wiele niejasności, niedopowie-dzeń, sprzecznych relacji. „Kim był Babinicz?” to pytanie stawiane w artykule na łamach miesięcznika.
Pośród relacji z wydarzeń kulturalnych, m.in. premiera „Małego Księcia” w Te-atrze im. Stefana Żeromskiego oraz „Alibaby i 40 rozbójników” w „Kubusiu”, prezentacji utworów laureatów szesnastego Slam Poetry, Świętokrzyska Wiosna Jazzowa, recenzje muzyczne, fotograficzne i plastyczne, stałe felietony Juliusza Brauna, Piotra Kletowskiego i Marka Mikosa.
Zachęcamy do lektury