Pod koniec października w zabytkowym Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu otwarta zostanie wystawa „Starożytne Skarby Ponidzia”. Długo oczekiwana i przygotowywana z ogromnym pietyzmem ekspozycja będzie częścią zbiorów Samorządowego Centrum Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia.„Skarby” znajdą swoje lokum w dwóch salach na I piętrze, zlokalizowanych nad pałacową salą balową, w której Filip Bajon nakręcił wiele scen głośnego filmu „Przedwiośnie”.
Wszystko realizowane jest według projektu znakomitego warszawskiego architekta Adama Kozielewskiego, a nadzór merytoryczny nad ekspozycją sprawuje archeolog Marcin Rudnicki, który od 6 lat kieruje pracami tak zwanej „Ekspedycji Celtyckiej”, prowadzącej badania w okolicach wsi Pełczyska.
– W sali większej zwiedzający będą mieli okazję zapoznania się z odkryciami z różnych epok osadnictwa na tym terenie. Tutaj także wyeksponowany zostanie celtycki wojownik. Ściany tej sali już zdobią freski celtyckie z bardzo bogatą symboliką tej nacji. W sąsiedniej sali również znajdzie się wiele ciekawych eksponatów. Powstanie między innymi rekonstrukcja grobu odkrytego w Pełczyskach w zeszłym roku – mówi Adam Kozielewski, który nadzoruje finisz prac przy tej ekspozycji.
Oprócz ekspozycji archeologicznej trwa urządzanie wystawy dorobku naukowego Instytutu Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, co także jest efektem prac badawczych w naszym regionie. W parku przypałacowym powstaje z kolei plenerowa ekspozycja Gospodarstwa Wiejskiego z XIX i XX wieku.
Irena Imosa Echo Dnia