Sandomierz często nazywany jest małym Rzymem, bowiem tak, jak stolica Włoch leży na siedmiu wzgórzach i ma równie burzliwą historię.Dziś ta renesansowa perła Ziemi Świętokrzyskiej przyciąga cudownymi kamieniczkami, tajemniczymi lochami, Bramą Opatowską, Zamkiem, wspaniałymi legendami, a także oryginalnymi pamiątkami, jak chociażby wyroby z krzemienia pasiastego.
Zwiedzanie warto rozpocząć od sandomierskiego rynku, pełnego zabytkowych pięknych domów, w tym znanej z wielu fotografii kamienicy Oleśnickich. Kiedy miasto kąpie się w letnim słońcu, kamienica jak i całe śródmieście jako żywo przypomina italskie klimaty.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, czyli tutejszy Zamek to miejsce, gdzie można dostać jedną z dwóch pieczątek do naszego paszportu. Muzeum proponuje kilka wystaw stałych, takich jak „Historia wzgórza zamkowego w ikonografii”, „Ziemia Sandomierska w pradziejach i średniowieczu”, „Krzemień pasiasty w biżuterii i obiektach sztuki”, „Dawna kuchnia królewska – zbiory artystyczne”, „Sandomierz w malarstwie XX wieku”, „Współczesne szkło artystyczne w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, „Ciemne ścieżki” – poświęcone Jarosławowi Iwaszkiewiczowi, czy wystawę etnograficzną „Dawna wieś sandomierska”. W zamkowej piwnicy pod basztą południową zwaną „Kurzą nogą” warto także obejrzeć przejmującą rekonstrukcję narzędzi tortur
Sandomierz to nie tylko miasto do zwiedzania. To także idealna baza wypadowa i noclegowa, potrzebna do poznania okolicy. W okresie wakacyjnym ta prawdziwa perełka nad Wisłą oferuje ponad 850 miejsc noclegowych o różnym standardzie, począwszy od hoteli trzygwiazdkowych, a skończywszy na miejscach w akademikach i schroniskach szkolnych.
* * *
Ceny biletów wstępu:
Muzeum w sandomierskim zamku:
bilet normalny – 7,00 zł
bilet ulgowy – 5,00 zł
Podziemna Trasa Turystyczna
bilet normalny – 8,00 zł
bilet ulgowy – 5,00 zł
Brama Opatowska
bilet normalny – 3,50 zł
bilet ulgowy – 2,50 zł
Jarosław Panek Echo Dnia