W Staszowie od kilku miesięcy realizowany jest projekt pt. „Promocja wolontariatu młodzieży w powiecie staszowskim”. Jego celem jest zwiększenie zainteresowania młodzieży pracą na zasadach wolontariatu na rzecz własnej społeczności lokalnej.Pierwszy etap projektu już minął- jest wspaniała grupa młodzieży, która chce zacząć aktywnie działać dla swojego środowiska lokalnego. Tą grupę tworzą uczniowie i studenci ze Staszowa i okolic w wieku 15-23 lat. W ramach projektu poznają nietypowy wymiar wolontariatu jaki od lat promuje Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży- wolontariat jako twórcze działanie, jako działanie zmierzające do zmiany otaczającej rzeczywistości.
Aby przygotować nową grupę do pracy konieczne była ich integracja, co stało się podczas kilkudniowego szkolenia wyjazdowego z zakresu komunikacji, roli w zespole i budowania zespołu. Te umiejętności stanowią podstawę do dalszych działań projektu i z pewnością przydadzą się im w życiu dorosłym.
Chcąc zachęcić młodego człowieka do pracy na zasadach wolontariatu na rzecz innych należy ukazać mu wolontariat jako działanie atrakcyjne, które zaspokoić może wiele z jego potrzeb – np. potrzebę poznawania nowych ludzi, potrzebę odkrywania siebie i samorozwoju.
W pracy młodego wolontariusza bardzo istotne jest to, by nie działać samodzielnie – należy pokazać, że wolontariat to wspólna praca i zabawa.
Organizatorzy dali młodzieży szansę na takie doświadczenie wolontariatu podczas organizacji Festiwal Kultury Młodzieżowej TOTU FESTIVAL w Staszowie w dniach 20-21 sierpnia. Było to pierwsze zadanie do wykonania i wyzwanie dla nowej grupy a jednocześnie był to ich pierwszy wspólny sukces.
Festiwal organizowany jest przez FARMę co roku od 2007, wszyscy zaangażowani pracują na zasadach wolontariatu . Jest też jedynym w woj. świętokrzyskim wydarzeniem stworzonym w całości przez młodych wolontariuszy, na którym prezentują się młodzi twórcy i pasjonaci. W tym roku Festiwal trwał dwa dni i obfitował w wiele atrakcji. Pierwszego dnia można było obejrzeć wspólny pokaz teatralny kieleckiego teatru Ecce Homo i młodzieży ze Staszowa. Na ekranie swoją premierę w Staszowie miały filmy krótkometrażowe i animacje stworzone przez młodych ludzi. Po raz pierwszy w naszym mieście można było poczuć się jak w przedwojennym kinie- wyświetlono film „Charlie ucieka” z muzyką na żywo. Urozmaiceniem wieczoru były opowieści o wolontariacie i podróżach zagranicznych podczas slajdowiska. Drugi dzień to kabaret, młode zespoły prezentujące różne style muzyczne od punka po beatbox. Oczywiście jak co roku nie zabrakło działań poza sceną czyli „Klatka sztuki” w której odbywały się warsztaty artystyczne, oraz znajdowała się galeria prac młodych twórców. W tym roku powstała strefa NGO gdzie prezentowały się organizacje z naszego regionu. Atrakcją były również warsztaty Trash- art.’u oraz walki robotów. Gwiazdą wieczoru był wrocławski zespół Hurt.
Dużo się działo, więc wolontariusze podczas całego festiwalu mieli pełne ręce pracy. Uczestnicy byli m.in. odpowiedzialni za przygotowanie terenu festiwalu i zaplecza, dystrybucję plakatów i ulotek a także za organizację warsztatów twórczych realizowanych w ramach festiwalu. Wolontariusze pracowali ale też świetnie się bawili. Najważniejsze że zobaczyli, że to co robią ma sens i przynosi nie tylko radość ludziom uczestniczącym w wydarzeniu ale również przynosi niezwykłą satysfakcję im samym.
Młodzi ludzie zrozumieli co oznacza wolontariat w praktyce, a teraz czeka ich seria warsztatów teoretycznych, które mają na celu przeprowadzenie grupy przez proces tworzenia wydarzenia społeczno – kulturalnego w społeczności lokalnej. Podczas każdego ze spotkań będzie czas na pracę własną uczestników warsztatów, podczas której będą przygotowywać swój własny mini-projekt realizowany na rzecz społeczności powiatu staszowskiego. Pierwsze warsztaty pt. „Wolontariat kręci świat” już mają za sobą, odbyły się 4 września. Podczas tych warsztatów uczestnicy dowiedzieli się w teorii czym jest wolontariat i co może robić wolontariusz. Rozmawiali również na temat aspektów prawnych wolontariatu.
Przed nimi szkolenia z kreatywności, organizacji wydarzeń społeczno- kulturalnych, promocji, budowania partnerstw a na koniec z udzielania pierwszej pomocy. Efektem projektu będzie realizacja przez młodzież dwóch własnych inicjatyw na terenie powiatu staszowskiego. Będzie o nich głośno na przełomie listopada i grudnia. Z niecierpliwością na nie czekamy!
A już w październiku na terenie powiatu będzie można zobaczyć fotografie promujące wolontariacką pracę młodzieży przy TOTU FESTIVALu. Organizatorzy zapowiadają serię wystaw w galeriach…. handlowych.
Jak zwykle niekonwencjonalnie, z młodzieńczą energią, zapałem i entuzjazmem. Tak od lat na rzecz naszej społeczności lokalnej pracują ludzie związani z Fundacją Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży. Każdym swym działaniem udowadniają młodym ludziom, że w naszym mieście można się samorealizować, z drugiej strony udowadniają dorosłym, że młodzież stać na wiele. I to jak wiele!
Agnieszka Turek