Po raz czwarty w tym roku, w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowywany jest trzydniowy cykl imprez związanych z obchodami Dni Ziemi. Tegoroczna edycja, od 25 do 27 kwietnia, poświęcona będzie prezentacji Poleskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego.Imprezę rozpoczną 25 kwietnia czwarte prezentacje ekologiczno – regionalne przedszkoli „Bliżej przyrody i regionu przez piosenkę”, a w ramach prezentacji konkursy plastyczny „Co zagraża ludziom i przyrodzie?”, fotograficzny dla nauczycieli i rodziców „urokliwe zakątki Ostrowca Świętokrzyskiego”.
26 kwietnia w sali kina „Etiuda” wykład Tadeusza Karabowicza z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej pod nazwą „Nasze pogranicze. Na styku kultur, religii i języków”, a także projekcja filmu przyrodniczego. Dzień później w „Etiudzie” dla uczniów szkół podstawowych pokaz filmu przyrodniczego „Poleski Park Narodowy”, występ młodzieżowego zespołu taneczno – wokalnego „Siedliszczanie znad Wieprza” i quiz dla dzieci z nagrodami. Po nich dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pokaz filmu przyrodniczego „Roztoczański Park Narodowy” i występ zespołu „Siedliszczanie znad Wieprza”. Wieczorem w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury kolejno wykłady Tadeusza Karabowicza pod nazwą „Nasze pogranicze. Na styku kultur, religii i języków”, Pawła Marczakowskiego, kierownika Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego w Roztoczańskim Parku Narodowym „Roztoczański Park Narodowy – dziedzictwo pokoleń” i Dariusza Piaseckiego, dyrektora Poleskiego Parku Narodowego wygłosi wykład „Aktywna ochrona siedlisk wodno – błotnych w Poleskim Parku Narodowym”.
27 kwietnia o godzinie 19. wernisaż wystaw fotograficznych Andrzeja Rożyckiego „Poleski Park Narodowy”, Pawła Marczakowskiego „Roztoczański Park Narodowy – dziedzictwo pokoleń”, a w trakcie przyśpiewki polskie w wykonaniu zespołu „Kresowianki”. W tym samym czasie w Parku Miejskim odbywać się będą koncerty zespołów „Siedliszczanie znad Wieprzy”, zespołu obrzędowego z Hańska, „Lesowaja Piesnia” i „Lubawa” z Ukrainy, „Kresowianki” z Włodawy.