Lucjan Rabiej z podkieleckich Nowin, kolekcjoner i budowniczy starych aparatów fotograficznych sięga do zapomnianych technik „malowania światłem”. Jedną z nich jest mokry kolodion, znany w poł. XIX w. Dzięki zabiegom godnym alchemika potrafi wyczarować widoki Kielc na podobieństwo tych, które tworzyli pionierzy fotografii i odsłania przed czytelnikami niektóre z tajemnic warsztatu.
Drugi tom „Dzieł zebranych” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zawiera prace publicystyczne, szkice i eseje pisarza z lat 1947-56. Omawiając publikację dr Irena Furnal pokazuje nie tylko znaczenie pism Herlinga dla rozwoju humanistyki polskiej, ale również kontekst historyczny, w którym powstały.
Bohaterem czerwcowego wydania jest obchodzący 80-lecie Wiesław Myśliwski, „narrator ludzkiego losu”, urodzony w Dwikozach koło Sandomierza, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich. Prof. Stanisław Żak pisze o światopoglądzie autora „Widnokręgu”, recepcji na świecie, perspektywach otrzymania Nagrody Nobla. Relacjonowana jest uroczystość wręczenia pisarzowi honorowego obywatelstwa Kielc, spotkanie z czytelnikami, jubileuszowa wystawa na sandomierskim Zamku.