Siedziba kieleckiej filharmonii w budynku po policyjnych koszarach przy ul. Głowackiego? Taką propozycję złożył marszałkowi prezydent miasta. W zamian chce uzyskać budynek po dawnym więzieniu przy ul. Zamkowej. Swoją ofertę ratusz złożył po konsultacjach z architektami.
"Policzyliśmy już, że wystawienie Golgoty Świętokrzyskiej w Bazylice Katedralnej kosztowało miasto 85 tysięcy złotych. To niespełna połowa kosztów, resztę pieniędzy wyłożyli prywatni sponsorzy" - poinformował prezydent Kielc - Wojciech Lubawski.
Tegoroczne Świętokrzyskie Dni Muzyki idą z duchem czasu i otwierają się na świat, a konkretnie na Europę. Tematem przewodnim imprezy będzie zjednoczenie się Polski z Unią Europejską, ale też pokazanie, że w dziedzinie muzyki już dawno tam jesteśmy. Dwunasty Festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki czerpie inspiracje ze zbliżającej się oficjalnej daty wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Nie było żadnego kieleckiego artysty wśród dwunastu laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Gitary Klasycznej. W piątek i sobotę na małej scenie KCK zaprezentowało się 55 gitarzystów w czterech kategoriach. Dominowali gitarzyści z Wrocławia, uczniowie Marka Zielińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich nauczycieli gry na gitarze.
Oratorium powstało przy współpracy Piotra Rubika - kompozytora, Zbigniewa Książka - autora libretta, Jerzego Zonia - reżysera, dyrektora krakowskiego teatru "KTO" oraz Orkiestry Symfonicznej w Kielcach. Wystąpi plejada polskich gwiazd, m.in. Michał Bajor, Andrzej Biegun, Robert Janowski, Katarzyna Groniec, Dorota Marczyk i Paweł Deląg.
Nowe ślady w historii kieleckiej Filharmonii Świętokrzyskiej! Okazuje się, że rodowód kieleckich muzyków jest o ćwierć wieku starszy i sięga lat 20. ubiegłego wieku. Tak więc, w przyszłym roku filharmonia będzie hucznie obchodziła jubileusz 85-lecia istnienia.
Urzekający dźwięk wiolonczeli z akompaniamentem orkiestry symfonicznej rozbrzmiewał w piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej podczas koncertu "Kanon Polihymnii". Gwiazdą wieczoru była Agnieszka Duczmal, pierwsza kobieta dyrygująca w mediolańskiej La Scali, od lat związana z Orkiestrą Kameralną Radia i Telewizji "Amadeus".
Na dobre rozpoczęły się przygotowania do wielkiego koncertu, który w kwietniu ma się odbyć w kieleckiej katedrze. Chór już się uczy śpiewać, Piot Rubik, autor muzyki, nanosi ostatnie poprawki. W Wielki Wtorek przed świętami Wielkanocy w kieleckiej katedrze odbędzie się premiera "Świętokrzyskiej golgoty".
Agnieszka Duczmal należy do grona najlepszych światowych dyrygentów. Od lat szefuje Orkiestrze Kameralnej Radia i Telewizji Amadeus. W piątek zobaczymy ją w Filharmonii Świętokrzyskiej - podczas koncertu "Kanon Polihymnii" poprowadzi Orkiestrą Symfoniczną.
Dzieła inspirowane twórczością wielkich kompozytorów epoki klasycyzmu to propozycja Filharmonii Świętokrzyskiej na piątkowy wieczór. Wraz z orkiestrą wystąpi Igor Cecocho, znakomity trębacz, który zagra aż na trzech instrumentach. W przerwie koncertu odbędzie się wielka aukcja na rzecz Domu Dziecka nr 1 w Kielcach oraz losowanie nagród dla publiczności.