Z daleka słychać hałas – w klubie „Proxima” szwedzki zespół „Zonaria” rozgrzewa publiczność szybkimi, melodyjnymi riffami gitarowymi; część fanów stoi pod sceną, inni rozmawiają przy barze, wszyscy czekają…Około 21.00 wokalista „Zonarii” krzyczy przez mikrofon: „Czy chcecie zobaczyć SATYRICON”? Odpowiedź jest zdecydowana i jednogłośna -„TAK!” Na scenie pojawia się norweski black metalowy zespół SATYRICON. To dla nich przybyły z całej Polski setki fanów ciężkiego brzmienia. Publiczność zmienia się w wiernych, a wokalista SATYR staje się kapłanem.
Koncert otworzył utwór „Repined Bastard Nation” i wtedy było oczywiste, że muzyczne perły przyozdobią ten wyjątkowy wieczór, a wokalista w nowym image (krótkie włosy) nie pozwoli odetchnąć rozgrzanej do czerwoności publice.
Utwory takie jak ” Now, Diabolical”, „The Pentagram Burns” czy z ostatniej płyty, które promowały trasę koncertową THE TOUR OF NERO 2008 – „The Wolfpack”, „Black Crow On The Tombstone”, „Die By My Hand” – rozpętały pod scena piekło!
Dźwięk dopracowany do perfekcji, dynamiczna gra świateł w rytm muzyki. Wszystko to złożyło się na podwójny bis z utworami „Fuel for Hatred”, „K.I.N.G.”. Najbardziej oczekiwany „Mother North” został zagrany jako ostatni.
Zabrakło tylko utworów z pierwszej płyty, lecz mnogość innych z całej siedmiopłytowej dyskografii zespołu zrekompensowały tę stratę.
Smakiem pożegnania była pamiątka rzucona w tłum – pałeczki perkusisty Frosta. Po słowach „Thank You Warsaw” kapela zeszła ze sceny.
* * *
Satyricon
to norweski zespół black metalowy. Powstał w 1990 roku w Oslo gdzie do 1991 wykonywał bardzo popularny wówczas death metal inspirowany twórczością takich grup jak Carcass i Napalm Death. W tym samym roku do grupy dołączył jej obecny lider i główny kompozytor Sigurd „Satyr” Wongraven, a zespół zmienił nazwę na Satyricon oraz styl wykonywanej muzyki na black metal. Od 1999 grupę stanowi duet „Satyr” oraz perkuisista Kjetil „Frost” Haraldstad. Jednak podczas koncertów zespół korzysta z udziału muzyków sesyjnych. Do 2008 roku zespół nagrał siedem albumów studyjnych i jest określany jako jeden z najbardziej wpływowych w historii gatunku.
Gusia