Pieśni Wschodu i Zachodu, skomponowane przez Mieczysława Litwińskiego do tekstów poezji mistycznej będzie można usłyszeć w niedzielę 3 września o godzinie 18:00 w kościele parafialnym w Bodzentynie. Wystąpi duet Sol et Luna, czyli Mieczysław Litwiński i Saba Zuzanna Krasoczko.W programie utwory do słów Apoloniusza z Tiany, Dżallaladdina Rumiego, Anioła Ślązaka, Novalisa, Adama Mickiewicza, Konstantina Balmonta, z Papirusu Piastunki Kai oraz średniowieczna muzyka kościelna. Pieśni te usłyszymy w językach polskim, niemieckim, litewskim, rosyjskim, perskim, po łacinie oraz w starożytnej grece. Program charakteryzuje duża rozpiętość historyczna; jest on wielowątkowy, wielojęzyczny i wielo-kulturowy. Utwory najczęściej napisane są do tekstów oryginalnych, a ich motywem łączącym jest odwoływanie się do sfery sakralnej, łączącej człowieka ze światem nadprzyrodzonym. Wstęp na koncert wolny. Serdecznie zapraszamy.
„Sol et Luna” to duet, który tworzą Saba Zuzanna Krasoczko (śpiew, flety proste, harmonium) oraz Mieczysław Eligiusz Litwiński (śpiew, harmonium, skrzypce, i inne instrumenty). Duet wykonuje poezję mistyczną wielu różnych epok i kultur, często w językach oryginału, z muzyką Mieczysława Eligiusza Litwińskiego. Duet powstał w 2000 roku i od tej pory występuje w salach koncertowych, teatrach, kościołach i innych świątyniach, muzeach, galeriach, w lasach i na łąkach. Wystąpili w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech (m. in. Forum Trajana w Rzymie), Estonii, na Litwie i w Iranie (m. in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Isfahanie).
W Polsce koncertowali m. in. w Muzeum Narodowym, Muzeum Azji i Pacyfiku i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Związani są również ze środowiskiem teatralnym nurtu alternatywnego: koncertowali w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i w Teatrze Wiejskim „Węgajty”, gdzie współtworzyli spektakl „Upiorny Całun” wg „Dziadów” Mickiewicza. Od kilku lat przedstawiają spektakl plenerowy „Missa Pagana”. Współpracują z teatrami tańca, pantomimą i filmem.
Niezwykłość duetu Sol et Luna polega na ogromnej wszechstronności obojga wykonawców. Każde z nich mistrzowsko panuje nad swoim głosem, obdarzonym ogromną i „wirtuozowską skalą” (The New York Times). Wykonawcy z wielką swobodą posługują się instrumentami rodem z wielu różnych kultur i epok. Swobodnie śpiewają też w wielu językach współczesnych i dawnych (m. in. po polsku, rosyjsku, litewsku, angielsku, niemiecku, włosku, jak i po persku, hebrajsku, po łacinie i w starożytnej grece); co sprawia, że ich sztuka znajduje sobie miejsce w wielu kontekstach kulturowych. M. in. wykonują też tradycyjną muzykę perską.
—————————————–
Mieczysław Eligiusz Litwiński
– kompozytor, multiinstrumentalista i śpiewak o „wirtuozowskiej skali głosu” (The New York Times). Mieszkał i tworzył w Polsce, Stanach Zjednoczonych i na Litwie. Wykonywał swoją muzykę w wielu krajach wschodniej i zachodniej Europy, w Iranie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych (m. in. w Carnegie Hall). Pisze pieśni, muzykę kameralną, baletową i teatralną. Wielokrotnie nagradzany (Bessie Award 1989, „kompozytor roku” w ankiecie słuchaczy American Public Radio). Śpiewał solo i w chórach – m. in. Novi Singers, The Harmonic Choir.Wykładał w New York Open Center, The New School, New York University, Uniwersytecie Księcia Witolda w Kownie, Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat prowadzi warsztaty za granicą i w Polsce, gdzie współpracował m. in. z teatrami: Węgajty, Kana, Wierszalin, Gardzienice, Montownia. Wyreżyserował i zrealizował spektakl plenerowy „Missa Pagana” do poematu Edwarda Stachury z własną muzyką oraz współtworzył spektakl oparty na XVII w. śląskim poemacie alchemicznym „Officina Ferraria”.
Saba Krasoczko
– śpiewaczka o klasycznym wykształceniu wokalnym, wzbogaconym potem o doświadczenia śpiewu gregoriańskiego rekonstruowanego w oparciu o żywe tradycje ludowe a następnie naukę u śpiewaczek perskich. Śpiewała jako solistka w teatrze dramatu liturgicznego „Schola Teatru Wiejskiego Węgajty” w wielu krajach Europy. Wykonuje też repertuar świeckiej muzyki średniowiecza: (trecento, kantigi). Aktorka nurtu off, językoznawca, tłumacz, nauczyciel.
Wykonuje litewską muzykę ludową i klasyczną muzykę perską. Współpracuje z „Projektem Terenowym” Teatru Wiejskiego „Węgajty”. W duecie „Sol et Luna” z Mieczysławem Litwińskim nie tylko koncertowała w wielu krajach Europy (od Estonii po Rzym) i Iranie, ale również współtworzyła muzykę do spekta kli pantomimy i teatru tańca.