Nowa płyta legendarnej grupy Osjan nagrana w studiu Polskiego Radia Kielce została zgłoszona do tegorocznych Fryderyków. Można ją znaleźć w najnowszym numerze pisma Ferment. Fani Osjana cierpliwie czekali na nową płytę zespołu. Ale z pewnością nie spodziewali się, że zostanie ona wydana w sposób, który ucieszy nawet najbardziej wymagających wielbicieli tej muzyki.A wszystko dzięki współpracy zespołu z kieleckim wydawnictwem Ferment, które najnowszy numer swojego pisma poświęciło właśnie Osjanowi, grającemu już 34 lata. W środku znajdziemy aż dwie płyty. Jedna to „Księga liści” w całości zarejestrowana w Studiu Gram Polskiego Radia Kielce z udziałem publiczności. Znajdują się na niej premierowe utwory. Drugi krążek to wznowienie wydanego w 1980 roku – tylko na winylu – nieoficjalnego materiału, który nie ukazał się w sprzedaży. Na płycie znajdziemy także solowy utwór kielczanina Radka Nowakowskiego „Monodrum” oraz utwory Voo Voo, za którymi stoi inny członek Osjan Wojtek Waglewski.
W numerze również jest co poczytać o Osjanie – Nowakowski wyjaśnia w ozdobnie wydanym eseju fenomen grupy grającej „muzykę fruwającej ryby”. Dowiemy się także „o wyższości improwizacji nad kompozycją i odwrotnie” czy „o nieudanych płytach, które niczego nie udają”…
Pismo wraz z płytami kosztuje tylko 24,50 zł i jest już w sprzedaży.
– Doszliśmy do wniosku, że trzeba coś zrobić dla tej ogromnej liczby osób, których nie stać na kupowanie płyt w sklepach muzycznych – mówi Artur Nalepa z Wydawnictwa Ferment. – Już teraz widać, że był to strzał w dziesiątkę, bo z całej Polskie otrzymujemy gratulacje za taką formę wydania obu płyt Osjan – podkreśla.
Strzałem w dziesiątkę może się też okazać sama premierowa płyta. Nowy krążek zespołu został już zgłoszony do Fryderyków – nagród polskiego przemysłu fonograficznego – w kategorii „etno-folk”. Rozdanie nagród na wiosnę, ale już teraz mówi się, że krażek nagrany w Kielcach ma duże szanse na zwycięstwo.
Osjan
To jeden z najstarszych i najdłużej działających polskich zespołów. Grupę założyli na początku lat 70. Jacek Ostaszewski (flety proste, głos) i Marek Jackowski. Kilka lat później ten ostatni odszedł, aby założyć Maanam. Zastąpił go Milo Kurtis (bębny, wokalizy). Obecnie grupa występuje w kombinacji sprzed kilkunastu lat – razem z Wojciechem Waglewskim, liderem Voo Voo, oraz kielczaninem Radkiem Nowakowskim, który w Osjanie gra na bębnach. Tworzący grupę Osjan artyści odżegnują się od przypisywania swojej muzyki do określonych nurtów. Twierdzą, że nie jest to ani folk, ani jazz, ani tym bardziej muzyka medytacyjna. Swoją twórczość nazywają Muzyką Fruwającej Ryby.
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza