Gdy zechcą, zagrają marsza albo muzykę rodem z ulicznej fiesty, po to, by zaraz skrzyżować ją z improwizacjami w duchu free. Gdy publiczność domaga się bisu, zagrają na sześć instrumentów dętych, stojąc już niemal w zamkowym korytarzu.W Poznaniu na zamkowym dziedzińcu wystąpiła prowadzona przez Ziuta Gralaka grupa GRALL. Po nagraniu w latach 90. czterech płyt zespół ten zawiesił na pewien czas działalność. Teraz, powiększony, wrócił na scenę.
W składzie znaleźli się muzycy znani i cenieni nie tylko na off-jazzowej scenie: Ziut Gralak, Mateusz Pospieszalski, Włodzimierz Kiniorski, Aleksander Korecki, Bronisław Duży, Piotr Wojtasik, Locko Richter i Arek Skolik. Z całą pewnością nie zawiedli słuchaczy, dając im sporą dawkę energetycznej, a przy tym mądrej muzyki.
Powiedzieć można, że Graal w pewnym sensie wrócił do źródeł jazzu – jako muzyki pozbawionej koturnów i patosu, wchodzącej w bezpośredni kontakt ze słuchaczem. Muzyki otwartej, rozkołysanej, ludycznej, a jednocześnie chropowatej i nieupiększonej. Ważnym kontekstem ich muzykowania jest też tradycja jazzu niepokornego, poszukującego, free i awangardy. Zresztą gdzieś nad sceną unosił się chyba duch Ornette Colemana i Dona Cherry’ego. Oto więc quasi marszowe tematy czy wręcz echa ludycznej fiesty co chwila przełamywane były elementami kolektywnej improwizacji. A co najważniejsze, muzyka kipiała wręcz pozytywną energią, która udzielała się publiczności. Niepotrzebne były nawet sceniczne żarty, choć i tych nie zabrakło.
Ciekawie zespół prezentował się na scenie od strony wizualnej. Po lewej stronie – saksofoniści: Pospieszalski-baryton, Kiniorski-tenor, Korecki-alt, po prawej – dęte blaszane: Duży-puzon, Wojtasik-trąbka, Gralak-trąbka piccolo i tuba, pośrodku – sekcja rytmiczna: Richter-bas i Skolik-perkusja. Ten sceniczny układ nadawał też rytm granej muzyce. A instrumentaliści wzajemnie uzupełniali się i wspierali w partiach solowych. Za tematy posłużyły kompozycje Gralaka z czasów „starego” Graala, ale o ileż potężniej i barwniej tym razem zabrzmiały. I stały się pretekstem iluż fascynujących improwizacji. Zresztą widać było i słychać, jak samych grających ta muzyka cieszy, kiedy dając sobie znaki grali naprędce wymyślone wspólne frazy, gdy saksofoniści albo „sekcja blachy” włączali się w muzyczną akcję. Były też wędrówki po scenie, zamiany miejsc przy mikrofonach etc., i to też w kontekście nieustannego improwizowania. Choć dodać trzeba, że dobre wrażenie robiły też partie aranżowane.
Przed dwiema dekadami należeli do grona muzyków niechcianych przez wielu na jazzowej scenie. Dziś mimo upływu lat nadal mają w sobie młodzieńczą niefrasobliwość i wdzięk, a do tego doświadczenie, umiejętności i zdolność wspólnego budowania muzycznej przestrzeni. I jest w ich graniu obok żartu i chwil szaleństwa również ważny kontekst duchowy.
Członkowie Graala dali w Poznaniu piękny, ożywczy koncert. Zespół GRALL wystąpił wskładzie:
ANTONI GRALAK – tr.
LOCKO RICHTER – bass
AREK SKOLIK- dr.
BRONEK DUŻY- puzon
ALEK KORECKI- sax.
WŁODEK KINIORSKI- sax.
MATEUSZ POSPIESZALSKI- sax.
PIOTR WOJTASIK tr.
v-dj jasnachmura
Zapraszam do słuchania najnowszej płyty zespołu GRALL ”Live In Bohema”, która ukazała się kilka dni temu nowa płyta. Płyta do kupienia m.in na www.fan.pl
———————
Antoni Gralak
Trębacz, kompozytor, producent muzyczny. Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Tie Break, Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo. Prowadzi dwa autorskie projekty Graal i YeShe.
Współpracuje z czołówka jazzowej sceny ( m.in.Tymon Tymański, Jacek Kochan, Włodzimierz Kiniorski), wieloma gwiazdami ( m.in. Stanisławem Sojką, Justyna Steczkowską, Wilki, Raz Dwa Trzy, TWINKLE BROTHERS ), związany ze scena klubowo- drum’ bassową. Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej („Darmozjad polski”, „Lekcja”), nagrania do filmów „CO SŁONKO WIDZIAŁO”, „SEZON NA LESZCZA”, „NIE MA ZMIŁUJ”, „PRAWO OJCA”, „KRONIKI DOMOWE”, „PSY 2. OSTATNIA KREW”
Locko Richter
Niemiecki mmultiinstrumentalista, awangardowy muzyk, który osiadł w Częstochowie, znany w naszym kraju ze współpracy z zespołami SOYKA TRIO PLUS, Graal, Tie Break i wiele innych. Na niemieckiej scenie muzycznej występował m.in. z legendarnym zespołem Embryo, jazz – rockowym Missus Beastley (lata 70′), blues – rockowym B.A.M. oraz L. Richter Agreement.
Arek Skolik
Perkusista jazzowy, kompozytor. Współpracował i nagrywał ze Stanisławem Soyką, JMTRIO – Joachima Mencla, TYMANSKI ENSAMBLE BAND, JERZY MILIAN STICKS QUINTET, J.MUNIAK, J.PTASZYN WRÓBLEWSKI, JOACHIM MENCEL, KAROL WHITE, ANTONI ZIUT GRALAK, MACIEJ SIKAŁA, PIOTR WOJTASIK, LESZEK MOŻDŻER, TOMASZ SZUKALSKI, T.GRZEGORSKI, M.ADAMCZAK, MIECZYSŁAW SZCZEŚNIAK, LORA SZAFRAN i wieloma innymi znakomitymi muzykami polskimi.
Bronisław Duży
Instrumentalista, aranżer, kompozytor. Wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie puzonu. Od ponad 20 lat na scenie jazzowej. Uhonorowany stypendium im. K. Komedy. Od 1987 r. znajduje się na szczycie organizowanej przez „Jazz Forum” ankiety „Jazz Top” w kategorii puzonu.
Współpracował i wydał płyty m.in.: „Sesja 80”, „Free Cooperation”, „Pick up”, „Twinkle Brothers” „Irek Dudek – Blues Band i Symfonic Blues”, „Young Power”, „Priest and Big Cork”, Janem „Kyksem” Skrzekiem, a także z Jorgosem Skoliasem i Bogdanem Preczem.
Pisze i realizuje muzykę do filmów dla TVP m. in.: „INNI” – Reż. Gwidon Cal, „ZOSTANIE LEGENDA” Reż. Maciej Pieprzyca, „INFERNO” – ” Reż. Maciej Pieprzyca oraz monodramu „Kamien. Rzecz o Edycie Stein”
Mateusz Pospieszalski
Producent, aranżer, kompozytor, saksofony, flet, klarnet basowy, instrumenty klawiszowe, akordeon, śpiew. Współpracował z wieloma formacjami jazzowymi. Producent płytowy m.in. Justyny Steczkowskiej, Anny Marii Jopek i inni.
Piotr Wojtasik
Trębacz jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzyczne w Katowicach. Zaczynał od występów z New Presentation Wojciecha Niedzieli. W 1990 r. nagrał pierwszą autorską płytę „Piotr Wojtasik”. Drugi album „Lonely Town”, nagrany przez Wojtasika cztery lata póĄniej, został uznany za płytę roku w ankiecie „Jazz Forum”. Współpracował z saksofonistą Billy’m Harperem (płyta „The Quest”), legendarnym kontrabasistą Busterem Williamsem, z Piotrem Baronem przy „Bogurodzicy” oraz z Davidem Liebmanem, Ronnie’em Burrage’em, Clarencem Seaya’ą i Leszkiem Możdżerem przy nagrywaniu płyty „Hope”.
Współpracuje z wieloma instrumentalistami i zespołami jazzowymi w kraju i za granicą. Udział w licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Laureat „Fryderyków” za 2003 r.w kategoriach album roku i muzyk roku.
Włodzimierz Kiniorski
Kompozytor, saksofonista, multi-instrumentalista. Jeden z najbardziej poszukujących polskich muzyków ostatniej dekady. Kojarzony zwykle z jazzem, często sięga po elementy innych stylistyk (najczęściej tych ocierających się o brzmienia etniczne), tworząc muzykę naznaczoną bardzo indywidualnym piętnem. Tak też jest w przypadku jego ostatniej produkcji, płyty „Bezczas”.
Zdobył szereg nagród jako solista i członek zespołów jazzowych na festiwalach i konkursach Jazz nad Odrą, Jazz Juniors, Konkurs im. Krzysztofa Komedy).
Nagrywał płyty i koncertował m.in. z Normanem Grantem, Sony Robertsonem, Twinkle Brothers, Trebunie Tutki and Kinior Orchestra, Young Power, Free Cooperation, Tie Break, Paff, Izrael, Mamadou Diouf and Kinior Orchestra, KI-NO (Kinior-Nowakowski), Plastic Bag, Graal, , Derek Fevrier, Bob Stewart, Stanislaw Sojka, Grzegorz Ciechowski, Tomasz Stańko
Skomponował muzykę do filmów dokumentalnych m. in. „Dalaj Lama”, „Zdzisław Beksinski”, „Andrzej Strumillo” (reż. by J.JoŸwiak)
Współpraca z teatrami:
Teatr Klinika Lalek – Wolimierz, Teatr Performer – Zamość, Teatr Bukleina – Kraków, Teatr im. Witkacego – Zakopane, Teatr Powszechny – Warszawa, Teatr Tańca – Poznań; Teatry w : Kielcach, Radomiu, Gliwicach, Katowicach , Gdansku; Teatr TV
Aleksander Korecki
Absolwent PWSM we Wrocławiu. w 1980 roku zdobył III nagrodę indywidualną na festiwalu Jazz nad Odrą. W 1981 uzyskał stypendium im. Krzysztofa Komedy. Współpracowałi nagrywał: RE,Jumbo Jazz Band, Duet 46,Sesja 80 Acoustic Action, Strajk 80, Moko, Tie Break,Pick Up, Priest and Big Cork, Big Band Ireneusza Dudka, Shakin’Dudi, DDD ,Robert Janowski, Martyna Jakubowicz,
Free Cooperation, Young Power, Wilki, Dżem, The Things, Tilt, Brygada Kryzys,Immanuel,Daab, Dziady Zoliborskie, Elektryczne Gitary, Z Całym Szacunkiem Dzika Swinia, Jawor, The Kuflers, Graal)
Tomasz Janas