Niedawno ukazał się na rynku księgarskim „Leksykon Muzyczny Kielecczyzny” autorstwa Pawła Solarza, znanego kieleckiego dziennikarza radiowego i telewizyjnego – autor w sposób encyklopedyczny zaprezentował 160 wykonawców muzycznych związanych od 1961 do 2010 roku z regionem świętokrzyskim – do książki dołączony został album muzyczny zawierający 20 nagrań.W notach i artykułach uzupełnionych unikatowymi fotografiami Paweł Solarz przedstawił nie tylko znane fakty z biografii artystów, ale także informacje, których nie ma nawet na oficjalnych stronach internetowych twórców.
„To pierwsze takie wydawnictwo, które próbuje opisać to, co działo się w muzyce Kielecczyzny przez minione pół wieku” – wyjaśnia Paweł Solarz.
Andrzej „Piasek” Piaseczny podkreślił to, że leksykon jest bardzo ważną publikacją w środowisku muzycznym regionu świętokrzyskiego. „Niech ten Leksykon stanie się nie tylko dowodem na naszą pamięć o ludziach i miejscach” – czytamy w krótkiej wypowiedzi Piasecznego wydrukowanej na okładce książki.
Z kolei Krzysztof „KASA” Kasowski zauważył to, że książka Pawła Solarza przedstawia zupełnie inną, często nieznaną historię muzyki rozrywkowej z regionu świętokrzyskiego.
„Choć sukcesy ogólnopolskie na większą skalę przyszły dopiero w latach 90., to nie byłoby »boomu kieleckiego«, gdyby nie muzycy, którzy tworzyli wcześniej kielecką scenę. Stanowili inspirację dla muzyków, którzy odnieśli potem sukcesy w całym kraju. Ja jestem jednym z przykładów” – twierdzi Kasowski.
W dołączonym do „Leksykonu…” albumie znalazły się fragmenty narań takich zespołów, jak: Głos Ameryki, Trzeci Kamień od Słońca, Orkiestra do Użytku Wewnętrznego, Cztery i pół, Bezimienni, Arianie, U Ojca, Kabaret Pirania, EQ, Crossrock, Panaceum, Dekret, City Skyline, Kakadu, Enola Gay, Mafia. Można też posłuchać: Marka Fijałkowskiego, Liroya, Tomasza Kordeusza i Krzysztofa „KASĘ” Kasowskeigo.
Apis