Zapraszam Państwa serdecznie do Filharmonii Świętokrzyskiej na piątkowy koncert zatytułowany Barwy Romantyzmu. Tytuł ten bardzo trafnie oddaje specyficzny charakter koncertu, będą na nim bowiem przedstawione trzy utwory, które wprowadzą nas w klimat i nastrój tej wspaniałej epoki.Każdy z nich zrobi to na swój sposób, każdy inaczej. Rozpoczniemy uwerturą do baśni operowej „Jaś i Małgosia” niemieckiego kompozytora Engelberta Humperdincka. Ta rzadko u nas grywana uwertura przeniesie nas w krainę baśniowej fantazji, pełnej cudownych, prawie impresjonistycznych, a czasem tajemniczych współbrzmień.
Po niej usłyszymy prawdziwy hit muzyczny – koncert fortepianowy a-moll Edwarda Griega, w którym partię solową wykona Regina Strokosz-Michalak. Utwór ten ma w sobie wszystko, co może zawierać pojęcie romantyzmu: szeroką, falującą kantylenę, mocne, dramatyczne akordy, wspaniałe zwroty melodyczne pełne romantycznego uniesienia i napięcia, a czasem – wyciszone i pełne zadumy.
Koncert zakończymy dwoma suitami orkiestrowymi Georges’a Bizeta do sztuki „Arlezjanka”. Każda z nich składa się z czterech części o skontrastowanym charakterze. Są tu fragmenty taneczne (menuety), są też potężne i pełne blasku fanfary na zakończenie każdej z suit i jest również nastrojowe Adagietto. A wszystko przepojone tym samym, cudownym duchem romantyzmu, który w trzech barwach, w trzech różnych postaciach zaczaruje nam dzisiejszy wieczór. Zapraszam serdecznie!
Regina Strokosz-Michalak
Studia pianistyczne ukończyła w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego. W 1986 była na stażu w Sankt Petersburgu jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Koncertuje jako solistka i kameralistka, zarówno w kraju, jak i za granicą (Szwajcaria, Włochy, Niemcy, Bułgaria, Słowacja). Ma na swym koncie szereg nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Radia Zurych, telewizji włoskiej oraz dwie płyty CD. Jako kameralistka współpracowała z Kwartetem Koncertmistrzów NOSPR, a także z takimi solistami, jak Alicia de Simone, Capece de Minutolo czy Jolanta Omilian. Obok działalności koncertowej zajmuje się również pedagogiką. Jest profesorem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach.
Jan Miłosz Zarzycki
Jest absolwentem klasy skrzypiec Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach i laureatem licznych konkursów muzycznych. W 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie. Współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu, z orkiestrą Sinfonia Varsovia, był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1974 został laureatem I Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (ex aequo I miejsce oraz trzy nagrody pozaregulaminowe). Jest adiunktem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2001 współpracuje z Warszawską Operą Kameralną.