W sobotę wieczorem w Warszawie zmarł Czesław Niemen. Miał 65 lat. Był żywą legendą polskiej piosenki. Wokalista, instrumentalista i kompozytor. Artysta bijący wszelkie rekordy popularności, obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 30 lat. Autor przebojów: „Dziwny jest ten świat”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Pod papugami”.
Komponował też muzykę teatralną i filmową.W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów romantycznych: Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Do 1967 roku był członkiem Niebiesko – Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen – Enigamtic oraz Grupa Niemen. Występował też jako solista.
Począwszy od festiwalu w Opolu w 1967 roku Niemen był idolem młodzieżowej publiczności. Przez 17 lat, od 1964 do 1980 roku, był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych „Jazz” i „Non Stop”. W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszechczasów w plebiscycie „Polityki”. Radiowa Trójka uhonorowała go „Supermateuszem”, nagrodą imienia Mateusza Święcickiego za zasługi dla kultury. W 1974 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I stopnia Prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji.
Przełomowym momentem w karierze Niemena był występ z Akwarelami na V festiwalu w Opolu. Za wykonanie piosenki „Dziwny jest ten świat” zdobył nagrodę specjalną Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji.
W 1963 roku jego pierwsza kompozycja „Wiem, że nie wrócisz” odniosła wielki sukces podczas koncertów w paryskiej Olimpii. Kolejnym sukcesem stał się utwór „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, który w grudniu 1964 roku z własnym tekstem nagrała Marlena Dietrich.
Do końca lat osiemdziesiątych Niemen brał udział w wielu imprezach muzycznych i festiwalach beatowych, rockowych i jazzowych w Polsce i na świecie. Koncertował i odnosił sukcesy między innymi we Francji, Włoszech, NRD, RFN, Indiach i Stanach Zjednoczonych. W późniejszym okresie artysta rzadko występował, rzadko też nagrywał. Skoncentrował się na pracy we własnym studiu muzycznym. Odszedł od muzyki rockowej w kierunku eksperymentów z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych i syntezatorów.
Urodził się 16 lutego 1939 roku w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka jako Czesław Wydrzycki.
onet.pl