Ludzie przejmują się, gdy ginie jakiś gatunek roślin lub zwierząt, natomiast zdają się nie zauważać, gdy jest zagrożona unikalna kultura – Lama Ole Nydhal.Przestrzeń Umysłu to druga edycja wydarzenia, gdzie artyści sympatyzujący z filozofią buddyjską składają hołd wielkiej tradycji i mądrości tych nauk.
ZAPRASZAMY NA CYKL KONCERTÓW
CAŁKOWITY DOCHÓD Z IMPREZ PRZEZNACZONY JEST NA ROZWÓJ BUDDYZMU DIAMENTOWEJ DROGI NA ZACHODZIE
Patronat nad koncertami objęła Fundacja Stupa House
KONCERTY FIRMUJĄ TRZY NAZWISKA POLSKIEJ AWANGARDY:
Włodzimierz Kiniorski, Antoni Gralak, Tomek Lipiński
3 – listopada godz. 20.00
WARSZAWA Klub 1955 PKiN, Plac Defilad 1 www.1955.pl
4 – listopada godz. 20.00
CZĘSTOCHOWA, PARADOKS, Aleja NMP 2 www.jazzparadoks.com.pl
5 – listopada godz. 20.00
KATOWICE, Kinoteatr RIALTO, ul. Św. Jana 24 www.katowice.rialto.pl
W kulturach Zachodu doskonale opanowaliśmy świat zewnętrzny – potrafimy rozbijać najmniejsze cząsteczki w cyklotronach i wysyłać rakiety w kosmos.
Cennym dopełnieniem tej wiedzy może być filozofia buddyjska i metody pracy z umysłem. Umożliwiają one funkcjonowanie w życiu w zrównoważony sposób, niezależnie od zmieniających się okoliczności.
Inwazja na Tybet i polityka władz chińskich wobec tego kraju stanowi zagrożenie dla unikalnej kultury i filozofii buddyjskiej. Dlatego tak istotne jest stworzenie odpowiednich warunków na Zachodzie, aby mogły one przetrwać i dalej przynosić pożytek wszystkim istotom.
Kinior & Makaruk www.kinior.prv.pl
Włodzimierz Kiniorski, jeden z najbardziej poszukujących polskich muzyków ostatniej dekady. Kojarzony zwykle z jazzem, często sięga po elementy innych, tworząc muzykę naznaczoną bardzo indywidualnym piętnem. Ceniony kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.
Projekt Kinior & Makaruk unika klasyfikacji w jakimkolwiek gatunku muzycznym. W skrócie muzykę zespołu można określić jako połączenie jazzowej stylistyki improwizacji oraz elektronicznych brzmień inspirowanych muzyką współczesną. Na koncertach pojawiają się również elementy muzyki etnicznej pochodzenia europejskiego i azjatyckiego wykonywanej we współczesnej interpretacji. Część utworów przybiera charakter piosenki.
Antoni Gralak „YeShe” www.yeshe.art.pl
Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Tie Break, Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo. Współpracuje z czołówka jazzowej i drume bassowej sceny. Prowadzi dwa autorskie projekty Graal i multimedialny YeShe.
Projekt YeShe, jest próbą przeniesienia drum’n’bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kulturą klubową na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki. Zespół tworzą Piotr Pawlak- znakomity muzyk i producent znany m.in. z projektu Kury, Łoskot, Jan Prościński (Ankh, Trebunie Tutki & Kinior Sound) i saxofonista Marek Pospieszalski . Koncerty są widowiskiem multimedialnym, pokaz przygotowany przez pracownię jasnachmura www.jasnanchmura.art.pl
Tomek Lipiński www.tilt.art.pl
Usłyszymy także solowy występ Tomka Lipińskiego- legendy niezależnej sceny muzycznej, rockowego gitarzysty, wokalisty, autora piosenek i muzyki filmowej. Lider słynnych formacji: TILT, BRYGADA KRYZYS (z Robertem Brylewskim), FOTONESS, współpracował m.in. z grupą Izrael, a ostatnio z muzykami z Molesty.
Na koncercie usłyszymy znane przeboje w akustycznych wersjach „To, co czujesz”, „Mówię ci, że” czy klasyczna już „Centrala”.