Trudno dokładnie ustalić kto pierwszy wymyślił piwo. Z dokumentów wynika, że już około 6000 lat temu piwo warzyli Sumeryjczycy. O złocistym, pieniącym się napoju pisano w Biblii, chińskiej świętej księdze Shu-king czy Kodeksie Hamurabiego w którym napisano: „że karą dla wszystkich, którzy będą fałszować piwo i nie przestrzegać zasad jego sprzedaży grozi kara śmierci przez utopienie” (w wodzie a nie w piwie).
Piwo to jedyny napój z piękną gęstą koroną piany do produkcji którego stosuje się chmiel. Szyszki chmielu zawierają od 8 do 12 procent żywic o działaniu silnie bakteriobójczym. Zawarta w nich goryczka pobudza apetyt i ułatwia trawienie oraz ma łagodne działanie uspokajające. W lecznictwie ludowym napar z chmielu stosuje się w niedomaganiach żołądka, zapaleniu nerek, chorobach śledziony i nerwobólach. Piwo nie wpływa na wagę ciała zaś jego wartość kaloryczna wynosi około 430 kcal/litr i jest znacznie niższa od wartości kalorycznej mleka, soków owocowych czy napojów słodzonych. Litr piwa zawiera około 200 mg różnych witamin oraz pokrywa dzienne zapotrzebowanie na Magnez (50%), Fosfor (40%), Potas (20%).
Prawdziwego bursztynowego blasku nabiera w szklance, kuflu bądź kielichu, który wcześniej należy wypłukać zimną wodą by bąbelki piany nie przyklejały się do ścianek naczynia. Piwo beczkowe nalewa się na raz – czyli za jednym pociągnięciem kurka, z butelki lub puszki – na dwa razy – 2/3 po ściance naczynia, a następnie 1/3 z pewnej wysokości tak by powstała piękna grzywa piany. Piwa jasne mają pianę białą, zaś portery i piwa ciemne – kremową. Znawcy wiedzą, że im piana drobniejsza, tym trunek szlachetniejszy. Najlepiej gdy piany jest na dwa palce, wtedy piwo ma iście królewski wygląd.
W jakiej temperaturze podawać piwo? Reguła jest prosta: im większa gęstość i moc piwa, tym temperatura powinna być wyższa wahając się od 8 do 16 stopni. Pomimo, że ciepło piwo nie smakuje dobrze absolutnie nie należy podawać go z lodem. Piwem można się wprawdzie upić (zwłaszcza jeśli służy ono jako „utrwalacz” pod mocniejsze alkohole), jednakże spożywane go w rozsądnych ilościach jest absolutnie nieszkodliwe.
Informacje zaczerpnięto ze strony www.barman-polski.com.pl