W drodze do siebie Liliany Abraham Zubińskiej to minimonografia o kielczance Irenie Paździerz – prozaiczce, poetce, byłej ekonomistce, przewodniczce turystycznej. Autorka książki już na wstępie zaznacza, że chce Irenę Paździerz zaprezentować nie tylko jako pisarkę, ale jako człowieka, który „szukał swojej drogi i ostatecznie znalazł”. Z książki jednak wynika, że wciąż szuka samej siebie na tej drodze. I ta właśnie cecha stanowi o jej niezwykłym charakterze, o ciekawej osobowości, o jej ludzkiej wartości.Zubińska przyjęła dla swej książki formułę opowieści. W sposób niestandardowy zatem opowiada o ciekawym życiu Ireny, uwzględniając elementy psychologiczne i podkreślając szerokie zainteresowania bohaterki, szczególnie jej pasjonowanie się teoriami rozwoju osobowości, optyką psychoterapeutyczną itp. Irena źle się czuła w swoim zawodzie ekonomistki, planowała zostać psychoterapeutką, odbyła nawet systematyczne kształcenie w tym kierunku, lecz w końcu postanowiła, przechodząc na tzw. wcześniejszą emeryturę, poświęcić się całkowicie nadrzędnej swej pasji – literaturze. Odnalazła więc swoją drogę.
Okazuje się też, że Irena jest kresowianką (przez matkę z Wileńszczyzny), a kresowiaków uważa się za ludzi obdarzonych bogatą wyobraźnią i twórczą energią. Wszak polskie Kresy Wschodnie wydały wielu znakomitych artystów z różnych dziedzin, także literatów. Niespokojny duch naszej bohaterki, zamiłowanie literackie, dar żywego, bogatego języka, umożliwiające jej bujną, szybko rozrastającą się twórczość, potwierdzałyby jej kresowiacką duszę.
Lilianna Zubińska pokrótce charakteryzuje powieści i opowiadania Ireny Paździerz, tak dla dorosłych, jak i dla młodzieży i dzieci, podkreślając eksponowany w nich system wyższych wartości. Zwraca też uwagę na jej poetycki talent, przytacza najlepsze wiersze.
Książka zapoczątkowuje ciekawą serię Portrety Literackie.
Zofia Korzeńska