11 kwietnia w kieleckim kinie Moskwa rusza 2 Festiwal Filmów o Buddyzmie „Włóczędzy Dharmy”.Organizatorzy zapowiadają, że przyglądają się w nim postaciom, bez których mądrości, odwagi i ciekawości poznania świata, Zachód i Wschód nie zbliżyłyby się do siebie. Pokazują sylwetki największych mistrzów duchowych, podróżników i odkrywców naszych czasów, tajemnicze miejsca i rytuały, odległą kulturę i duchowość. Zaprezentowany zostanie Orient z różnych stron i punktów widzenia.
Mające jednocześnie odbyć się w Kielcach Święto Kwiatów, Lampionów i Latawców zostało odwołane przez władze miasta. Najważniejszym powodem wycofania się z tego przedsięwzięcia, w związku z planowaną na sobotę manifestacją, jest troska o dzieci, do których był on głównie skierowany, a które nie bardzo rozumieją co się dzieje – tłumaczy prezydent Lubawski.
Pozostaje mieć nadzieję, że zgodnie z zapowiedzią organizatorów manifestacji, będzie mieć ona charakter pokojowy i nie będzie wyrazem sprzeciwu wobec promowania chińskiej kultury i sztuki w Kielcach.
Gorące nastroje stara się studzić Joanna Pawluśkiewicz z organizującej festiwal Fundacji „Moma Film”:
Naprawdę nie sądziłyśmy, że nasz festiwal odbędzie się w tak niespokojnym okresie. Odżegnujemy się od polityki, ale w tej sytuacji trudno unikać specyficznego odbioru naszych filmów np. przez widzów, którzy dotąd nie mieli z tematem buddyzmu czy Tybetu wiele wspólnego. Zapowiada, że wśród kilkunastu obrazów zostaną pokazane również te, które prezentują Tybet przed chińską okupacją, oraz ukazujące sceny burzenia klasztorów, palenia buddyjskich ksiąg.
Jak „Włóczędzy Dharmy” zostaną przyjęci przez kieleckich widzów? To dopiero okaże się po projekcjach filmów. O ile oczywiście kino Moskwa nie odwoła imprezy, ale na szczęście taki scenariusz nie jest przewidziany.
Podczas trwania Festiwalu w kasie kina „Moskwa” będzie można zakupić książki o tematyce buddyjskiej: „Budda i milość”, „Bungee madrości”, „Jakimi rzeczy są”, „Buddowie dachu świata”, „Forma i pustka”
Z filmów repertuarowych nadal na ekranie kina pozostają: „Control”, „Mała wielka miłość oraz „Step up 2”. Dodatkowo premierowo pokazywany zostanie film „Wygnanie” – kolejna rosyjska produkcja. Tym razem to najnowszy film Andrieja Zwiagincewa, twórcy nagradzanego filmu „Powrót”.
[much]
na podstawie opisu organizatora festiwalu oraz Gazeta.pl Kraków