Niemal wszyscy Polacy chodzą ze święconką do kościoła, dzielą się z najbliższymi jajkiem i zachowują post w Wielki Piątek. Tak wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej na temat wielkopostnych i wielkanocnych tradycji Polaków.Znacznie mniej – poniżej 70 proc. respondentów CBOS – deklaruje udział w nabożeństwach religijnych Wielkiego Postu. Z badań CBOS wynika, że w Polsce najbardziej powszechnie przestrzeganymi zwyczajami wielkopostnymi i wielkanocnymi są: święcenie pokarmu w Wielką Sobotę, dzielenie się z najbliższymi jajkiem i zachowanie postu w Wielki Post. Przestrzega ich – według sondażu – ponad 90 proc. badanych.
88 proc. respondentów twierdzi, że święci palmę w Niedzielę Palmową, a 82 proc., że obchodzi śmigus-dyngus.
Rzadziej praktykowane są inne zwyczaje: posypywanie głowy popiołem w środę popielcową (77 proc.) czy uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych (72 proc.).
Jeszcze mniej Polaków deklaruje udział w nabożeństwach w Wielki Czwartek, Piątek czy Sobotę (67 proc.) oraz wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej lub gorzkich żalach (61 proc.).
Według CBOS, zwyczaju obdarowywania w Wielkanoc dzieci upominkami, tzw. zajączka, przestrzega 58 proc. badanych.
Zdaniem autorów sondażu, jego wyniki świadczą o powszechnym – niezmiennie od 1998 r. – udziale Polaków w obrzędach wielkopostnych i wielkanocnych.
Badanie przeprowadzono w dniach 4-7 marca na liczącej 1025 osób próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.