Leszek Mądzik, reżyser i twórca lubelskiej Sceny Plastycznej KUL, otworzy w sobotę w Muzeum Narodowym swoją autorską wystawę „Pejzaże wyobraźni”. – Zawsze z przyjemnością wracam do Kielc. Ta wizyta będzie dla mnie wyjątkowa – mówi. Nowa wystawa czasowa w sześciu salach na parterze Pałacu Biskupów Krakowskich z pewnością zasługuje na miano autorskiej.Leszek Mądzik sam opracował schemat i sposób jej realizacji. Na jego „Pejzaże wyobraźni” składają się trzy podstawowe rodzaje sztuki. Pierwszy to teatr, któremu artysta poświęca najwięcej czasu. Kolejny to fotografia – dla Mądzika jest sposobem pisania scenariusza do jego spektakli. Trzecia część wystawy to plakaty – artysta zaprezentuje zbiór swoich prac namalowanych do różnych wydarzeń kulturalnych. – To dla mnie szalenie ważna wystawa – przyznaje. – Moja obecność z tej okazji w Kielcach zbiega się z jubileuszem 35-lecia działalności mojego teatru. Cieszę się, że ta klamra czasowa zamknie się akurat w mieście, z którym byłem przez wiele lat mocno związany – mówi.
Co prawda wystawa w Muzeum Narodowym składa się z trzech rodzajów sztuki, to Mądzik zdecydował się ją podzielić na dwie osobne części.
Pierwsza – prezentująca jego fotogramy i plakaty – zajmie trzy sale pałacowe, a, co ciekawe, także sień pałacu obok szatni. Pozostałe trzy sale będą oddzielone czarną kotarą, za którą w ciemności rozświetlanej nielicznymi kolorowymi snopami światła będzie można obejrzeć instalacje z plastycznej oprawy spektakli Mądzika. W tle będzie odtwarzana oryginalna muzyka teatralna, skomponowana przez jego ulubionych autorów, m.in. Zygmunta Koniecznego i Stanisława Radwana. – To będzie niezwykła wystawa. Bez scenariusza, bez sztywnych ram. Myślę, że doskonale zaprezentuje podwójną wrażliwość twórczości Leszka Mądzika – zapowiada Krzysztof Myśliński, komisarz wystawy.
Wernisaż w Muzeum Narodowym odbędzie się w sobotę 20 listopada o godz. 17. Wystawa prezentowana będzie do 30 stycznia 2005 roku.
Więcej o wystawie na www.muzeumkielce.net
Leszek Mądzik
Malarz, scenograf, fotograf, pomysłodawca i twórca słynnej lubelskiej Sceny Plastycznej KUL. Na początku lat 70. uznawany za teatralnego reformatora, dziś nazywany klasykiem. Zrealizował 17 własnych spektakli. Jest także autorem kilkunastu scenografii w teatrach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Wykłada w kilku szkołach artystycznych, jest profesorem poznańskiej ASP. Prowadził kilkadziesiąt warsztatów w Europie i Ameryce.
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza