Sto lat temu wojska austriackie opuściły Zamek Królewski na Wawelu, gdzie od końca XIX wieku mieściły się koszary. Wydarzenie to upamiętnia wystawa „Wawel narodowi przywrócony”, którą można oglądać w salach wystawowych Zamku.Od początku XVII wieku krakowska siedziba królów Polski traciła na znaczeniu, w 1609 roku Wawel stracił funkcję rezydencji monarszej i stopniowo zaczął chylić się ku upadkowi.
Po trzecim rozbiorze Polski w roku 1795 dawny zamek traktowany był jak zwykła budowla użytkowa – wewnątrz urządzono koszary armii austriackiej. Wojsko opuściło Wawel dopiero w 1905 roku. Miasto Kraków podjęło wówczas decyzję o rozpoczęciu prac konserwatorskich i przywróceniu królewskiej budowli jego historycznych walorów.
Na wystawie „Wawel narodowi przywrócony” zgromadzono dokumenty, wycinki prasowe, fotografie, ryciny i obrazy ilustrujące przebieg prac konserwatorskich i zmiany, jakie zaszły na Wawelu w ciągu ostatnich stu lat. Na szczególną uwagę zasługuje makieta pokazująca dawne koszary austriackie, wawelski projekt „Akropolis” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego oraz fotoplastikon z archiwalnymi zdjęciami Zamku. Jubileuszową wystawę będzie można oglądać do 5 czerwca tego roku.
Jerzy Piątek polska.pl