W sandomierskim Muzeum Diecezjalnym wystawiono po renowacji akt lokacyjny miasta z 1286 r. To najstarszy zachowany tego rodzaju dokument w regionie świętokrzyskim. Historię lokacji Sandomierza i losy samego aktu prześledzić można w artykule „Po mongolskim najeździe”.W wakacyjnym numerze redakcja przypomina ciekawe postaci związane z regionem – zmarłą w maju br., jedną z najwybitniejszych reżyserek teatralnych w Polsce, urodzoną w Kielcach Krystynę Skuszankę, dziś już trochę zapomnianego, ale ważnego reprezentanta „nurtu wiejskiego” w literaturze – Józefa Mortona z Chrobrza i Franciszka Kostrzewskiego (1826-1911), malarza, pejzażysty, który uwiecznił m.in. Karczówkę, Święty Krzyż i zilustrował „Pana Tadeusza”.
O swoich pasjach opowiadają: waltornista i dyrygent Jan Tokarz, laureat redak-cyjnej nagrody w plebiscycie „O Dziką Różę”, aktor Tomasz Nosinski i regiona-lista Henryk Trepka z Nowej Słupi.
Ponadto w najnowszym „Teraz” relacje z Mistrzostw Europy w tańcu dance w Kielcach, Festiwalu Hasarapasa i pewnego spotkania, które dowodzi, że „Miłosz wielkim poetą jest”, chociaż…, recenzje książkowe, muzyczne, plastyczne, pod-sumowanie sezonu w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego oraz stałe felietony Piotra Kletowskiego i Zbigniewa Masternaka.