Parlament w Szwecji odrzucił w środę propozycję rządu, aby ograniczyć prawo do podejmowania pracy w tym kraju przez mieszkańców 10 krajów, w tym Polski, które 1 mają staną się członkami Unii Europejskiej. 182 szwedzkich deputowanych głosowało za odrzuceniem propozycji rządu, Gorana Perssona, 137 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.Wynik głosowania oznacza, że obywatele Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii Litwy, Łotwy, Estonii, Malty oraz greckiej części Cypru będą mogli od 1 maja legalnie pracować w Szwecji. Rząd tego kraju chciał, aby mieszkańcy wymienionych państw przez okres dwóch lat starali się o pozwolenie na podejmowanie pracy. Swobodny przepływ siły roboczej jest jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej.
Praca tylko w 3 krajach Unii
Po decyzji szwedzkiego parlamentu trzy kraje obecnej Wspólnoty zezwalają na pracę obywateli 10 nowych krajów członkowskich: Wielka Brytania, Irlandia oraz Szwecja.
Londyn i Dublin zapowiedziały jednak obostrzenia w dostępie do zasiłków dla osób, które przyjadą z nowych państw Unii nie do pracy, lecz aby korzystać z bardziej hojnych świadczeń socjalnych.
Pozostałe 12 państw obecnej „Piętnastki” wprowadziły restrykcje, aby ograniczyć napływ pracowników głównie z krajów Europy Wschodniej, obawiając się zbyt dużego obciążenia dla swych rynków pracy i systemu świadczeń socjalnych.