Pokazem filmu „Kto nigdy nie żył”, debiutu reżyserskiego Andrzeja Seweryna, rozpoczęła się największa impreza filmowa w Polsce – 31 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 17 z 24 filmów, które zakwalifikowały się do konkursu głównego powstało przy udziale Telewizji Polskiej.W ocenie szefa artystycznego festiwalu Mirosława Borka, jakość zakwalifikowanych filmów świadczy o tym, że polskie kino wydobyło się z kryzysu. To – jego zdaniem – m.in. skutek nowej ustawy oraz ofensywy młodych twórców.
Film Seweryna jest jednym z 24 konkursowych filmów, które walczyć będą o statuetkę Złotych Lwów. O nagrodę ubiegają się również m.in. „Z odzysku” Sławomira Fabickiego, „Chłopiec na galopującym koniu” Adama Guzińskiego, „Palimpsest” Konrada Niewolskiego, „Bezmiar sprawiedliwości” Wiesława Saniewskiego, „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego i „S@motność w sieci” Witolda Adamka, „Plac Zbawiciela” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (reż. Marek Koterski), „HI WAY” (reż. Jacek Borusiński), „Ja wam pokażę!” (reż. Denis Delic).
Siedem filmów nadesłanych na festiwal zostanie pokazanych w ramach specjalnego pokazu „Panorama Polskiego Kina”. Wśród nich znaleźli się „Dublerzy” w reżyserii Marcina Ziębińskiego i „Wieża” Agnieszki Trzos.
W konkursie filmów niezależnych zaprezentowanych zostanie 21 obrazów, w tym zwycięzca Festiwalu Kina Niezależnego w TVP2 „Luna” Cyrku Shuty, „0101” (reż. Paweł Łukomski), „Polisz kicz projekt… kontratakuje” (reż. Mariusz Pujszo) i „Rajustopy” (reż. Robert Wist).
Odbędą się również pokazy pozakonkursowe filmów offowych i zagranicznych produkcji filmowych, w których uczestniczyli polscy twórcy lub w których nawiązuje się do Polski.
Po raz pierwszy w historii festiwalu, obok nagród regulaminowych, zostanie przyznane wyróżnienie dla najbardziej kasowego polskiego filmu.
W programie festiwalu jest także pozakonkursowa „Panorama Polskiego Kina”, ponadto przeglądy: „Polonica”, „Dolina Kreatywna”, „Absolwenci w Gdyni” – czyli prezentacja dorobku absolwentów szkół filmowych; ponadto „Dzień niemiecki” i cykl „Gdynia dzieciom.”
Miłośnicy kina niemego będą mogli uczestniczyć w pokazach organizowanych na gdyńskiej plaży od 12 do 15 września w ramach pleneru filmowego „Film od morza”. Widzowie będą oglądać po jednym niemym filmie każdego wieczoru; pokazy zaplanowano na godz. 21.
Przewidziano również pokazy produkcji absolwentów szkół filmowych, retrospektywny przegląd pięciu filmów Feliksa Falka i przegląd filmów niemieckich.
Podczas Festiwalu Stowarzyszenie Filmowców Polskich obchodzić będzie swoje 40-lecie. Organizatorzy przewidują przyjazd ponad tysiąca gości i uczestników. Festiwal zakończy się 16 września.
Telewizja Polska jest jednym z organizatorów imprezy.