W wieku 71 lat w Nowym Jorku zmarła Susan Sontag, amerykańska pisarka, publicystka i eseistka. Uważana była za jednego z czołowych amerykańskich intelektualistów. Przyczyną śmierci pisarki była białaczka. Susan Sontag należy do najbardziej znanych i cenionych amerykańskich pisarek. Napisała 17 książek.Zalicza się ją do grona twórców i teoretyków postmodernizmu. W swych dziełach poruszała bardzo różnorodne tematy, dotyczące m.in. problemów politycznych, społecznych oraz sztuki. Wykładała literaturę i filozofię w wielu znakomitych uczelniach, między innymi na Uniwersytecie Harvarda. Znana była z politycznego zaangażowania po stronie lewicy oraz w obronę praw człowieka.
Jej książki Susan Sontag zostały przełożone na 32 języki. Do jej najbardziej znanych tekstów eseistycznych należą: „O fotografii” oraz „Choroba jako metafora”. Publikowała między innymi w „The New Yorker”, „Art in America” oraz wielu innych czasopismach. Napisała zbiór opowiadań „Ja, etcetera” oraz kilka powieści, w tym: „Dobroczyńcę”, „Zestaw do śmierci” oraz „Miłośnika wulkanów”.
Jedna z jej ostatnich powieści „W Ameryce” opowiada o losach Maryny Załężowskiej, wielkiej aktorki, której pierwowzorem jest legenda polskiej i amerykańskiej sceny końca dziewiętnastego wieku – Helena Modrzejewska. Susan Sontag napisała też sztukę teatralną „Alice in Bed” i nakręciła cztery filmy.
Urodziła się w 1933 roku w Nowym Jorku. Studiowała na uniwersytetach w Berkeley, Chicago i Oksfordzie. W latach 80. przewodniczyła amerykańskiemu PEN Clubowi.
W tym czasie dała się poznać jako zwolenniczka „Solidarności”. Walczyła też o uwalnianie więzionych i represjonowanych pisarzy na całym świecie. Od 1993 do 1996 przyjeżdżała kilkakrotnie do Bośni i mieszkała w Sarajewie. Otrzymała honorowe obywatelstwo bośniackiej stolicy.
Sontag jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Do najważniejszych należą: Nagroda Księcia Asturii w 2003 roku oraz National Book Award za „W Ameryce” w 2001 roku.