Powiat włoszczowski jako pierwszy w Świętokrzyskiem, a może nawet i w Polsce, może się pochwalić swoim „Słownikiem geograficzno-historycznym”.Szczegółowo opisane zostały w nim nie tylko wszystkie położone na tym terenie miasta czy wsie, ale także ich najmniejsze części, jednostki administracji świeckiej i kościelnej, rezerwaty, wzniesienia, rzeki i strumyki. W „Słowniku” znaleźć też można informacje o miejscowościach, które już nie istnieją na mapie, a zachowały się w historycznych dokumentach. W sumie umieszczono w nim około pół tysiąca haseł, większość jest ilustrowana fotografiami, także archiwalnymi.
„Jak wiele innych publikacji o zasięgu lokalnym, tak i ta zrodziła się z fascynacji i umiłowania tego zakątka świata, który zwykło się określać mianem małej czy, jak chcą niektórzy, ściślejszej Ojczyzny. W tym przypadku u źródeł tej fascynacji legło zainteresowanie bogatą, a wciąż jeszcze słabo rozeznaną przeszłością ziemi włoszczowskiej oraz podziw dla swoistego, niepowtarzalnego, często dyskretnego piękna jej środowiska przyrodniczego” – napisał we wstępie dr Stanisław Janaczek, historyk i regionalista z Włoszczowy. To pomysłodawca i główny twórca słownika.
W opracowaniu haseł brali też udział inni regionaliści: Sławomir Banasik, Elżbieta Klimas, Cezary Nowak, Jacek Zięba i Jadwiga Zimna. Wszyscy pracowali społecznie. Koszty techniczne wydania wzięły na siebie starostwo i sześć gmin z terenu powiatu. Powstała dzięki temu niezwykle cenna publikacja nie tylko dla miłośników geografii i historii czy turystów zwiedzających ziemię włoszczowską, ale także dla samych jej mieszkańców. „Słownik” można otrzymać w urzędach gmin i starostwie włoszczowskim, jest do nabycia również we włoszczowskich księgarniach.
„Słownik geograficzno-historyczny powiatu włoszczowskiego”, praca zbiorowa pod redakcją Stanisława Janaczka, Włoszczowa 2005
jak Gazeta Wyborcza