Nie o rozróżnianiu rodzajów i bukietów, jakie roztaczają, lecz o stronie praktycznej obcowania z tym znakomitym rodzajem trunku. Skoro już się wykosztowaliśmy na dobre wino, warto znać kilka podstawowych reguł obchodzenia się z nim. Jak się je podaje? O czym warto pamiętać, gdy serwujemy je naszym gościom?O kolejności podawania wina
Jeśli w ciągu przyjęcia podajemy kilka rodzajów wina, musimy pamiętać o tym, że:
– zaczynamy od win najlżejszych, a kończymy winami najcięższymi,
– wina białe podajemy jako pierwsze,
– wina wytrawne zawsze przed słodkimi,
– wina młodsze podajemy przed winami starszymi.
O doborze wina do potraw
W tej chwili na etykietach butelek z winem możemy przeczytać sugestie producenta, które w chwili zakupu pomagają nam podjąć właściwą decyzję. Na półkach pojawiło się wiele nowych rodzajów, o których mamy niewielkie pojęcie. Generalnie zasady są następujące:
– wina białe wytrawne podaje się do ryby i mięsa białego,
– wina czerwone wytrawne – do dziczyzny i mięsa czerwonego,
– wina słodkie: białe i czerwone – do deserów,
– wina musujące (np. szampan) – można podawać podczas całego przyjęcia.
Jest to zasadniczy podział, gdyż istnieje cała gama win, które trudno jednoznacznie przypisać do rodzaju potrawy czy też chwili podania.
Jeśli przygotowaliśmy potrawę, w skład której wchodziło wino – idealnie byłoby podać to samo wino do stołu podczas jej serwowania.
O temperaturze
Wina słodkie i musujące schładzamy przed podaniem do temp. 8 st. C.
Wina białe i różowe wytrawne schładzamy do temp. 12 st. C.
Wina czerwone, lekkie i młode, powinny być podawane w temp. ok. 14 st. C.
Wina czerwone podaje się w temp. pokojowej, starając się jednak, by nie było to więcej niż 18 st. C.
O kieliszkach
Najlepsze są proste kieliszki z bezbarwnego, cienkiego szkła. Pasują do każdej zastawy, każdej pory dnia i rodzaju przyjęcia. Inne w kształcie są kieliszki do wina białego, inne do czerwonego. Inne do win musujących. W kieliszku powinno mieścić się 200 ml wina. Do każdego rodzaju podawanego wina powinniśmy podać (ustawić na stole) oddzielny kieliszek. Kieliszki napełniamy najwyżej do 2/3 objętości.
O otwieraniu wina
Przed otwarciem butelki wycieramy ją czystą ściereczką. Korkociąg wkręcamy tak, by nie przebił korka na wylot, bowiem może to spowodować wpadanie okruchów korka do wina. Po wyciągnięciu korka należy przetrzeć czystą ściereczką brzeg szyjki i miejsce, gdzie znajdował się korek.
Wino musujące otwieramy trzymając butelkę pod kątem 45 stopni. Korek wyciągamy z butelki tak, by nie „strzelał”, a z butelki nie wylała się piana. Młode czerwone wina otwieramy 2-3 godziny przed podaniem, aby się „dotleniły” i w pełni rozwinęły swój bukiet zapachowy. Wina naprawdę stare otwieramy tuż przed podaniem, a te które zawierają osad, przelewamy do karafki.
O nalewaniu wina
Ta czynność zwyczajowo należy do obowiązków Pana Domu. Butelki z winem powinny znajdować się w miejscu wygodnie usytuowanym, by mógł swobodnie sięgać po nie w razie potrzeby. Nie powinny jednak stać na stole.
O toastach
W miarę wypitego wina rośnie potrzeba wygłaszania toastów. Nie zanudzajmy współbiesiadników długimi i skomplikowanymi wywodami. Toast powinien być jak wino: klarowny, „smaczny” i podnoszący miły nastrój wszystkich obecnych. Nie czekajmy, aż gospodarze wzniosą „trąbione”.
o2.pl