Projekt uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2006 rokiem Jerzego Giedroycia został w czwartek jednogłośnie przyjęty przez sejmową komisję Kultury i Środków Przekazu i skierowany pod obrady Sejmu. UNESCO podjęła już decyzję o obchodzeniu w przyszłym roku Roku Giedroycia.W roku 2006 zbiegają się trzy rocznice: stulecie urodzin Jerzego Giedroycia, 60-lecie utworzenia Instytutu Literackiego oraz setna rocznica urodzin jednego z najważniejszych publicystów politycznych paryskiej „Kultury” – Juliusza Mieroszewskiego.
„Jerzy Giedroyc całe życie poświęcił sprawie niepodległości Polski. Polski tolerancyjnej i nowoczesnej, ale też – szanującej własne tradycje narodowe. Utworzony przez niego miesięcznik 'Kultura’ przez ponad pół wieku był dla Polaków urzeczywistnieniem ideałów wolności słowa i myśli. Łamy pisma otwarte były dla autorów związanych z prawicą i z lewicą, piłsudczyków i narodowców, liberałów i konserwatystów” – napisano w projekcie uchwały.”
Bogaty program obchodów ROKU GIEDROYCIA przygotowało działające w Paryżu Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego.
Wśród planowanych imprez i przedsięwzięć jest m.in. wydanie na CD wszystkich numerów „Kultury”, które miałyby trafić do publicznych bibliotek w Polsce, wystawa na temat „Zeszytów Historycznych”, nadanie imienia Giedroycia jednemu z warszawskich placów, międzynarodowa konferencja naukowa o działalności Instytutu Literackiego i cykl wystaw plenerowych o tej instytucji.
W planach jest także emisja monet z wizerunkiem Giedroycia i serii znaczków pocztowych „Instytut Literacki w Paryżu”, cykl teleturniejów dla młodzieży z wiedzy o Instytucie Literackim oraz nakręcenie przez TVP S.A. filmu dokumentalnego o Redaktorze.
Gazeta Prawna