Ostatnia analiza słynnego popiersia Nefertiti wykazała, że twórca tej starożytnej rzeźby nadał jej realistyczny wygląd poprzez uwzględnienie indywidualnych cech twarzy królowej – zmarszczek i obrzęku pod oczami.Od początku XX w. popiersie Nefertiti uważane jest za jeden z kanonów starożytnego piękna kobiecego. Przeprowadzone ostatnio wnikliwe badania rzeźby wykazały, że ideał ten nie jest jednak pozbawiony realistycznych cech. Egipski twórca z czasów panowania XVIII dynastii przedstawił twarz królowej wraz ze zmarszczkami i obrzękiem pod oczami.
Odkrycia nowych cech królewskiej twarzy dokonał ostatnio Dietrich Wildung, szef Muzeum Egipskiego w Berlinie, gdzie przechowywane jest słynne popiersie. W trakcie przygotowywania ekspozycji w berlińskim Altes Museum, w ramach której wystawiono rzeźbę, niemieccy muzealnicy sprawdzali różne sposoby oświetlenia zabytku. Światło padające pod różnymi kątami pomogło wydobyć niezauważalne na co dzień elementy powierzchni malowanego wapienia.
Nefretiti była żoną Echnatona, jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii starożytnego Egiptu. Prawdopodobnie była azjatycką księżniczką, która poślubiła faraona w ramach dyplomatycznych sojuszy. Istnieje również teoria mówiąca współrządzeniu państwem wraz z mężem w ostatnich latach jego życia lub samodzielnym zasiadaniu na tronie po jego śmierci.
– Odkryliśmy, że Nefertiti ukazuje oznaki swojego wieku. Teraz jest nawet bardziej fascynująca- uważa Dietrich Wildung.
Spostrzeżenia z Altes Museum potwierdziły również przeprowadzone w lipcu analizy rzeźby przy użyciu technik tomografii komputerowej. Badania te wykazały, że egipski rzeźbiarz nałożył warstwę gipsu wokół oczu i policzków królowej. Zdaniem Dietricha Wildunga jest to świadectwo prób, jakie prawdopodobnie przeprowadzał starożytny twórca dla uzyskania największego realizmu przedstawienia twarzy królowej.
– To jest bardzo ważne odkrycie. Obala mit Nefertiti jako ikony młodzieńczego piękna i ukazuje nowe, fascynujące oblicze dojrzałej, pięknej kobiety – skomentował odkrycie niemieckiego badacza Francesco Tiradritti, egiptolog.