Pamiątkowa tablica ze słowami Jana Pawła II zostanie wmurowana na ścianie budynku przy ulicy Planty 7. To jedno z najważniejszych wydarzeń IX Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, którego główne obchody odbędą się w Kielcach. Początek już w najbliższą sobotę 14 stycznia.Organizatorzy podkreślają, że nie będzie to festiwal kultury żydowskiej. Ma być to wydarzenie poświęcone zadumie, refleksji, wybaczeniu, zrozumieniu wspólnych korzeni chrześcijaństwa i judaizmu oraz odnajdywaniu tego, co łączy wyznawców obu religii. Jednym z pojednawczych gestów będzie wmurowanie tablicy pamiątkowej na ścianie budynku przy ul. Planty 5/7. To tutaj 60 lat temu doszło do ostatniego pogromu Żydów na ziemiach polskich. Na tablicy znajdzie się treść modlitwy, jaką Papież Polak włożył w szczelinę Ściany Płaczu w Jerozolimie podczas swojej pielgrzymki do Izraela w 2000 r. Jan Paweł II potępia w tych słowach antysemityzm, prosi o wybaczenie i wzywa do braterstwa obu religii.
Uroczystość odsłonięcia tablicy zaplanowano na środę 18 stycznia na godz. 10, nazajutrz po kulminacji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu. Przemówienia wygłoszą prezydent Kielc Wojciech Lubawski, biskup kielecki Kazimierz Ryczan, prof. Władysław Bartoszewski, przewodniczący Związku Gmin Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik oraz przedstawiciel ambasady Izraela.
Ogólnopolski Dzień Judaizmu został ustanowiony w 1998 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odbywa się co roku w innym mieście. W tym roku centralne obchody zorganizowano w Kielcach – po raz pierwszy w mieście i diecezji, w której nie ma wspólnoty żydowskiej. Choć Ogólnopolski Dzień Judaizmu przypada 17 stycznia (z wyjątkiem lat, kiedy jest to piątek, aby uszanować szabas), kieleckie uroczystości potrwają tydzień – od najbliższej soboty 14 stycznia do 20 stycznia.
Współorganizatorami tegorocznych obchodów są ordynariusz diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan i Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Patronat medialny sprawuje TVP1.
Modlitwa Jana Pawła
„Boże naszych ojców, Ty wybrałeś Abrahama i Jego potomków, aby przynieśli Twoje Imię Narodom. Jesteśmy głęboko zasmuceni zachowaniem się tych, którzy w historii spowodowali, że te Twoje dzieci cierpiały, i prosząc o Twoje wybaczenie, pragniemy zobowiązać się do prawdziwego braterstwa z narodem Przymierza”.
ziem Gazeta Wyborcza