W Klimontowie rodzinnym miasteczku Brunona Jasieńskiego, rozpoczęły się we wtorek „Brunonalia”, czyli obchody rocznicy urodzin twórcy futuryzmu w literaturze polskiej. Zakończy je w piątek widowisko plenerowe „Futuryzacja życia, czyli machina współczesności”.Warszawskie Koło Miłośników twórczości Jasieńskiego oraz Stowarzyszenie „Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych” zorganizowały dla klimontowskich dzieci i młodzieży serię warsztatów artystycznych: literackich, teatralno-tanecznych, break dance, interpretacji tekstu i multimedialnych.
„W finale imprezy uczestnicy warsztatów wystąpią z Mikrowaflami, awangardowym zespołem muzycznym z Łodzi, w multimedialnym pokazie scenicznym” – poinformował Mieszko Banasiak z Warszawskiego Koła Miłośników Twórczości Jasieńskiego.
Dodał, że w trakcie „Brunonaliów” ma powstać także film dokumentalny o Klimontowie, na podstawie scenariusza uczniów miejscowego LO im. Jasieńskiego.
Finansowane przez lokalny samorząd „Brunonalia” są formą promocji Klimontowa. Oprócz imprez kulturalnych, przygotowano także sportowe – m.in. turniej piłkarski i zawody boccia (integracyjnej gry starożytnych Rzymian).
Bruno Jasieński (1901-1939, prawdziwe nazwisko Wiktor Bruno Zysman), poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta, urodził się i działał w Klimontowie koło Sandomierza. Tworzył także w Krakowie, Paryżu i Moskwie. Jego najbardziej znane utwory to: „Pieśń o głodzie”, „Nogi Izoldy Morgan”, Słowo o Jakubie Szeli”, „Palę Paryż” i „Bal manekinów”. Był jednym z głównych twórców polskiego futuryzmu i autorem wypowiedzi programowych na jego temat.