Praca architekta Christiana Kereza z pracowni ETH SIA z Zurichu zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Konkurs rozstrzygnięto w niedzielę.Muzeum ma stanąć w przyszłości przy skrzyżowaniu stołecznych ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Wyniki ogłoszono w niedzielę w Warszawie.
Drugą nagrodą uhonorowano projekt warszawskiej firmy architektonicznej – Szaroszyk & Rycerski Architekci sp. z. o.o., trzecią nagrodę otrzymał Atelier WW Architekten SIA z Zurichu. Przyznano także wyróżnienia. Do konkursu zostało zgłoszonych 109 projektów.
Zwycięski projekt przedstawia nowoczesny budynek w kształcie litery L.
Jeden z jurorów konkursu – nowojorski architekt Daniel Libeskind – podkreślił, że uhonorowana pierwszą nagrodą praca, to „piękny kawałek architektonicznej roboty”. – Chodzi o to, by otworzyć budynek przyszłego Muzeum Sztuki Nowoczesnej na ulice Warszawy, powiązać go z placem, parkiem, by to był najpiękniejszy pomnik Warszawy. Autorowi zwycięskiego projektu to się udało – ocenił Libeskind.
Projekty oceniali także: Paweł Althamer, Michał Borowski, Maria Poprzęcka, Anda Rottenberg, Andrzej Rottermund, a także dyrektor londyńskiej Galerii Tate Sir Nicholas Serota.
Projekt budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest wspólnym przedsięwzięciem Miasta Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budynek Muzeum będzie pierwszą w Polsce dużą inwestycją poświęconą sztuce od czasu zakończenia drugiej wojny światowej.
Muzeum będzie prezentowało sztukę 20. wieku oraz sztukę tworzoną współcześnie. Ma stać się miejscem dialogu o znaczeniu kultury i sztuk wizualnych w procesie transformacji dokonującej się w naszej części Europy.
Budowa Muzeum w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki będzie najważniejszą inwestycją publiczną w ramach nowego centrum Warszawy.