Proszę Państwa – oto Sztuka – nie sztuka dla sztuki, tylko Sztuka dla Was i dla mnie – rodzi się więc pytanie, dlaczego tak mało o niej wiemy? Bo należy samemu do niej dotrzeć. I właśnie takie zadanie postawiłam sobie miesiąc temu. W tym czasie zapoznawałam się z kieleckimi teatrami alternatywnymi. Wynikiem tej pracy jest „Kielecka Panorama Teatralna”, czyli wszystko to, co należy wiedzieć o offowej scenie kieleckiej.Tak więc ujęcie pierwsze. Na początku było Słowo, a później był…
TEATR 1EDEN
1Eden to teatralna propozycja księży salezjanów. Wbrew pierwszemu wrażeniu, teatr nie jest religijny. W ostatnim spektaklu “Psyche-Femine-Homo, przychodzi baba do lekarza, czyli niezwykłe przypadki medyczne doktora Kłina” młodzież podjęła się interpretacji Białoszewskiego, Mrożka i Gombrowicza, a więc ciekawej alternatywy dla świętego Augustyna.
– Teatr 1Eden powstał w ramach Oratorium Świętokrzyskiego, którego tradycja wychowawcza naturalnie łączy się ze sztuką. Naszym celem jest rozwój młodych, co dokonuje się również poprzez kulturę. Wspólnie poszukujemy dobra i piękna śmiało wykraczając poza tematykę religijną – wyjaśnia dyrektor Oratorium ks. Kijowski, który wspiera 1Eden od początku jego działalności.
Grupa została założona w 2005 roku z inicjatywy Pawła Grzesika – teatrologa działającego obecnie w Krakowie. Od dwóch lat pomysły młodzieży kontroluje i, co ważniejsze, stymuluje Magdalena Jarek – absolwentka krakowskiego L’ART-u i Akademii Teatralnej w Warszawie, współpracująca ze Sceną Autorską Studio w Kieleckim Centrum Kultury.
– Pragnę przekazać młodzieży, że teatr to nie tylko scena. To również scenariusz i reżyseria. Dlatego sami piszemy sztuki, a każdy z członków ma za zadanie samodzielnie wyreżyserować co najmniej jedną scenę. Chodzi również o to, by niwelować barierę lęku, strachu, który może towarzyszyć aktorom – mówi prowadząca grupę.
1Eden jest otwarty na każdego. W przeciwieństwie do swojego rajskiego odpowiednika – nie przeprowadza selekcji. Obecnie składa się z dziewięciu członków – głównie młodzieży licealnej, chociaż udzielają się również gimnazjaliści i studenci. Premiery spektakli odbywają się cyklicznie – podczas obchodów Dni Jana Bosko ( założyciela salezjanów – przyp. red. ), czyli w okolicach pierwszego weekendu stycznia, oraz w czerwcu. Próby organizowane są w mini – salce teatralnej w siedzibie Oratorium przy Kościele św. Krzyża, gdzie tworzy się nie tylko grupa aktorska, ale również wspólnota.
– Pasja bardzo nas zbliża, co często skutkuje przyjaźnią. Poza tym, teatr uczy mnie patrzenia na świat z różnych perspektyw, dostrzegania jego tysiąca barw i odcieni, a później przekładania tych obserwacji na jego deski – mówi Joanna Żakowska, aktorka z trzyletnim stażem.
W zeszłym roku teatr 1Eden otrzymał nagrodę prezydenta miasta Kielc za działalność artystyczną w sezonie 2008/2009. Obecnie grupa przygotowuje się do wystawienia nowej sztuki, której akcja osadzona jest w szpitalu psychiatrycznym. Premiera odbędzie się dziewiętnastego czerwca.
Magdalena Kołodziej