Malowniczo położona w Górach Świętokrzyskich wieś Wiącka Kapkazy nabrała nowych kształtów i kolorów – w ciągu pół roku Kapkazy, a także inne okoliczne wsie w gminie Bodzentyn mają zostać ożywione kulturalnie i społecznie – wszystko za sprawą pewnej osoby, która zamieszkała tu przed laty i wyżywa się artystycznie.Tą osobą jest Ewa Skowerska – stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie upowszechniania kultury. Jej autorska prezentacja ceramiczna pokazywana była między innymi na światowej wystawie Expo 2000 w Hanowerze. – Ceramika jest moją radością. Naczynie zawsze kojarzyło mi się z siłą i życiem, ciepłem ognia i pożywienia, odwiecznym towarzyszem człowieka – podkreśla Skowerska.
Przed domem artystki stoi wielki gliniany dzban, który przyciąga doń ciekawskie dzieci. W stodole organizuje ona warsztaty ceramiczne (patrz zdjęcie), gdzie okoliczni mieszkańcy mogą nauczyć się wyrobu różnego rodzaju naczyń. W przeszłości miały miejsce także warsztaty plastyczne (we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym Ecce Homo) oraz warsztaty biobudownictwa. Tego typu imprezy planowane są również w maju i czerwcu.
Projekt „Kapkazy – Szkoła Wrażliwości” zakłada półroczną pracę nad ożywieniem okolicy. Projekt zakończy impreza plenerowa „Glinokół Świętokrzyski” zaprezentowana podczas Festiwalu Wędrowania w dn.14.06.2009 w miejscowości Kapkazy. Wtedy odbędzie się również uroczyste otwarcie nowego obiektu „Źródliska za Wzdolcem”.
Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszamy na stronę www.kapkazy.art.pl
Jakub Wątor