W południowych Indiach archeolodzy odkryli ogromne zwały skał ze starożytnymi rysunkami i wydrążonymi otworami, które mogły pełnić rolę instrumentów muzycznych.
Zdaniem archeologów niespotykane dotąd formy otworów w skałach góry Kupgal zostały wydrążone po to, by przy uderzaniu w nie kamieniami powstawały różne muzyczne dźwięki.Miejsce to odkryto pod koniec wieku XIX, ale od tej pory nie prowadzono tam dokładnych badań archeologicznych.
Kolejnym ekipom nigdy nie udawało się odnaleźć tych skał. Zagubiły się też opisy i pierwsze fotografie wykonane przez ówczesnych archeologów.
Skały góry Kupgal pokryte są setkami, jeśli nie tysiącami, rysunków. Jak się ocenia większość z nich pochodzi z epoki neolitu.
Rysunki przedstawiają w większości zwierzęta i figury ludzkie. Niektóre z nich mają w rękach łuki i strzały.
Ludność miejscowa od wieków nazywa górę „muzyczną skałą”. Skały uderzane kamieniem wydają silne, głębokie tony. Zdaniem archeologów skały mogły odgrywać ważną rolę przy rytualnych obrządkach.
W wielu kulturach perkusyjne dźwięki towarzyszą magicznym rytuałom, podczas których ludzie „komunikują” się ze światem pozaziemskim.