Wybitny komediowy aktor filmowy, teatralny i kabaretowy Jan Kobuszewski obchodzi 19 kwietnia 70. rocznicę urodzin. Kobuszewski urodził się w 1934 roku w Warszawie. W 1956 roku ukończył PWST i zadebiutował na scenie. Najpierw grywał w Teatrze Młodej Warszawy. Potem przez 20 lat był aktorem scen dramatycznych – Teatru Polskiego i Narodowego.W 1976 roku zaczął współpracować z Teatrem Kwadrat w Warszawie, gdzie gra do tej pory. Aktor często pojawia się także w telewizji, po raz pierwszy trafił do niej już w 1955 roku. Starsi widzowie pamiętają go z programu „Wielokropek”, w którym występował w duecie z Janem Kociniakiem. Kobuszewski gra też w popularnym „Kabarecie Olgi Lipińskiej”.
„Długie toto, jak Don Kichot przynajmniej, chude toto, gęba pociągła i mizerna, nos orli niestety, uszy odstające, a do tego od dołu takie długie nogi, a od góry takie długie ręce. Czerwony Kapturek mógłby omdleć” – opisał aktor samego siebie w jednej ze swoich wypowiedzi.
W teatrze Kobuszewski na początku grał w sztukach klasycznych. m.in. w roli Biondella w „Poskromieniu złośnicy” i Oswalda w „Królu Learze” Williama Szekspira, Pietrowicza w „Płaszczu” Mikołaja Gogola i Doktora w „Dziadach” Adama Mickiewicza.
W latach 60. aktor zaczął współpracować z Edwardem Dziewońskim w Kabarecie „Dudek”. Jeden z bardziej znanych skeczy z jego udziałem to „Ucz się Jasiu”, w którym Kobuszewski wcielił się w postać hydraulika.
Kobuszewski, który twierdzi, że uwielbia oglądać filmy, ale nie lubi przy nich pracować, ma na swoim koncie wiele ról filmowych. Zagrał główną rolę w serialu „Barbara i Jan” z 1962 roku. Potem wcielał się jeszcze w wiele charakterystycznych, drugoplanowych postaci, m.in. we wszystkich obrazach Stanisława Barei, gdzie grał np. listonosza w „Nie ma róży bez ognia” i hydraulika w „Poszukiwany, poszukiwana”. Zagrał świetne role w komediach muzycznych dziejących się w przedwojennej Polsce „Halo Szpicbródka” i „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Aktor pojawił się serialach m.in. „Czterdziestolatek”, „Alternatywy 4” oraz „Zmiennicy”.
Kobuszewski, związany z Teatrem Kwadrat w Warszawie, zebrał wiele pozytywnych recenzji za role, w które tam się wcielił. Grał Rotmistrza w „Damach i huzarach” Aleksandra Fredry, tytułowego „Wstrętnego egoistę” Francoise Dorina oraz tytułowego „Czarującego łajdaka” Pierre’a Chesnota. Był też reżyserem tych dwóch ostatnich sztuk.
Kobuszewski jest z zamiłowania majsterkowiczem. Przyznaje jednak, że trudności sprawia mu elektronika. „Zupełnie nie znam się na elektronice. Komputer to dla mnie zaklęte urządzenie” – powiedział w jednym z wywiadów.
Na początku tego roku Kobuszewski powiedział, że żegna się ze sceną spektaklem „Sługa dwóch panów” w Teatrze Kwadrat. „Teraz, jeśli zagram, to tylko w małych, bardzo kameralnych projektach” – zapowiedział aktor.