– Dworek mały, bielony, nieforemny, złamany w sobie, ściany jego śnieżne widniały pod nawisłym czarnym dachem. Dzikie wino obrastało ganek. W tyle dworu rosły cztery lipy prastare, z boku grusza olbrzymia rozpościerała nad dachem konary.Całe obejście było wygrodzone płotem pleciakiem z jodłowych spławin, co nadawało miejscu charakter porządku i czystości – tak w „Urodzie życia” Stefan Żeromski opisał nieistniejący już dworek w Ciekotach. Być może już wkrótce będziemy mogli się przekonać, jak dworek wyglądał naprawdę.
Członkowie Stowarzyszenia Absolwentów Liceum im.Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy” chcą zrekonstruować dom w podkieleckiej wsi, w którym rodzina Żeromskich mieszkała w latach 1871-1883.
Już niedługo (15 grudnia) Stowarzyszenie podejmie specjalną uchwałę w tej sprawie. Na początku przyszłego roku planowane są rozmowy z władzami samorządowymi i rządowymi. Żeromszczacy liczą także na pomoc intelektualistów, mediów, placówek kulturalnych i oświatowych, zwłaszcza tych noszących imię pisarza. – W roku jubileuszu 80-lecia śmierci Żeromskiego, w drugim roku funkcjonowania Polski w strukturach europejskich, temu wizjonerowi Polski niepodległej należą się szczególne zobowiązania. Nie pomnik, bo takich jest już dużo, lecz właśnie rekonstrukcja jego młodzieńczego siedliska – tłumaczy prezes „Żeromszczaków” Maciej Zarębski. – Wierzę, że zakończy się ona powodzeniem i już pod koniec 2007 roku, kiedy to kieleckie gimnazjum, które pisarz ukończył w roku 1886, a które od roku 1934 nosi jego imię, będzie obchodzić 280-lecie swego istnienia, postawiony zostanie kamień węgielny pod rekonstruowany dworek – dodaje. Do akcji włączają się także Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne i Zarząd Główny Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Kultury Europejskiej.
Towarzystwo Regionalne i „Żeromszczacy”, wspólnie z Muzeum Niepodległości w Warszawie i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach, zorganizowały w listopadzie szereg imprez związanych z 80-rocznicą śmierci Żeromskiego: sesję naukową, biesiadę literacką, „Głośne czytanie nocą”.
Ogłoszono także wyniki konkursu dla nauczycieli i uczniów pt. „Stefan Żeromski – prorok niepodległości”. Nagrodzono scenariusze lekcyjne, formy dokumentalne i plastyczne.
Oto lista laureatów:
W kategorii scenariuszy lekcyjnych przygotowanych przez nauczycieli przyznało
dwie równorzędne pierwsze nagrody:
– Marii Jońcy z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie za copis wycieczki klasycznym szlakiem Żeromskiego po ziemi świętokrzyskiej;
– Katarzynie Rupniewskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im.S.Staszica
w Stąporkowie za innowacyjną formę dramy pokazującej walory patriotyczne
utworów Stefana Żeromskiego.
Wyróżnienie otrzymała Joanna Matysek ze SP nr 10 w Starachowicach.za ciekawy
obraz literacki Rewolucji 1905 roku.
W kategorii Form Dokumentalnych przygotowanych przez młodzież jury przyznało
dwie pierwsze nagrody:
– Katarzynie Fudali i Agnieszce Wiktorowskiej z III LO im.B aczyńskiego w Starachowicach (opiekun Renata Kasperkiewicz) za stylizację formy w duchu epoki,
– Kamilowi Gostomskiemu i Radosławowi Staporowi z Zespołu Szkół
Zawodowych nr 2 w Starachowicach (opiekun Grzegorz Lech) za nowatorstwo treści
programu multimedialnego.
Druga nagroda przypadła Aleksandrze Hołubek i Magdzie Rycąbel z Zespołu Szkół nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim (opiekun Monika Włodarska). Jury doceniło szatę graficzną pracy i trafny wybór tematyczny fragmentów prozy Żeromskiego.
Wyróżnienia otrzymały: Marzena Namysło z Liceum Ekonomicznego w Końskich, oraz zespół uczennic w składzie: Malwina Fatyga, Sylwia Kowalczyk, Ewa Łankiewicz, Monika Zaczkowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Gen.S.Roweckiego w Jędrzejowie.
W kategorii Form Plastycznych wśród uczniów jury przyznało pierwszą nagrodę
Ewie Warelis z Zespołu Szkół nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim (opiekun Monika Włodarska) za właściwe oddanie klimatu powstania styczniowego.
Drugą nagrodę otrzymały Dominika Wieckowska i Małgorzata Baran z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Roweckiego w Jędrzejowie (opiekun Izabela Fatyga – Lato) za interesujący kolaż przedstawiający Stefana Żeromskiego na tle flagi narodowej.
Wyróżniono trzy prace : Agaty Skowron z Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu (opiekun Krystyna Pilch) i uczennic z Zespołu Szkół im. S.Staszica w Stąporkowie: Małgorzaty Chrapek i Katarzyny Zych (opiekun Katarzyna Rupniewska).
Z materiałów Stowarzyszenia Absolwentów Liceum im.Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy”