Trzy pięknie wykonane ikony sprzed dwustu, a nawet trzystu lat, są już w Kielcach – to namiastka tego, co wkrótce zobaczymy w Muzeum Diecezjalnym. Dzieła pochodzą z jedynego w kraju Muzeum Ikon w Supraślu koło Białegostoku.Muzealnicy z Supraśla przywieźli ikony symbolizujące trzy części wystawy „Ikona. Słowo. Droga. Modlitwa”. Pierwszy element, czyli słowo, przedstawia Bogarodzica „Znak”, nawiązująca do słów wypowiedzianych przez Jana Ewangelistę „słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”. Drugi – drogę – wskazuje włodzimierska ikona Matki Bożej, zaś trzeci – modlitwę – obrazuje święta Katarzyna ze scenami z życia.
– Ta wystawa ma nam pokazać, że ikona może być zapisem słowa bożego, drogą, czyli oknem do wieczności, oraz modlitwą – zwraca uwagę Katarzyna Mazuruk, kierowniczka Muzeum Ikon.
Przywiezione do Kielc ikony pochodzą z XVIII i XIX wieku. W czerwcu, najpierw na targach Sacroexpo, a następnie w Muzeum Diecezjalnym, zaprezentowanych zostanie 35 dzieł.
W zbiorach supraskiej instytucji znajduje się blisko 1,2 tys. ikon z czasów od XVII do XX wieku, gromadzonych przez muzealników przez 40 lat. Wśród nich najczęściej można spotkać wizerunki Matki Bożej i Chrystusa. Część zbioru to dzieła zatrzymane przez celników w czasie prób ich przemytu do kraju zza wschodniej granicy. Supraskie ikony tworzą jeden z najciekawszych i największych zbiorów sztuki sakralnej prawosławia w kraju, a samo muzeum jest jedyną tego rodzaju placówką w kraju.
mon Gazeta Wyborcza